Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Praktyczny ekumenizm w Kutnie

10 kwietnia 2016

Kutno, kosciol ewangelicko-augsburski, fot. A. Karska, 1999

Kościół ewangelicko-augsburski w Kutnie (fot. Aldona Karska)

W kościele luterańskim w Kutnie dzięki współpracy ekumenicznej swoje nabożeństwa będą mogli odprawiać mariawici. Inauguracyjna msza odbyła się 10 kwietnia.

Mariawickie nabożeństwa w kościele ewangelicko-augsburskim (luterańskim) w Kutnie będą się odbywać w każdą drugą niedzielę miesiąca. W inauguracyjnej mszy wzięli udział m.in. zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego Mariawitów bp M. Karol Babi, proboszcz mariawickich parafii w Nowej Sobótce i Kadzidłowej kapł. M. Felicjan Szymkiewicz, a także proboszcz administrator parafii luterańskiej w Kutnie ks. Mateusz Łaciak.

To nie pierwsza współpraca obu Kościołów w sprawie wzajemnego użyczania świątyń. W przeszłości luteranie odprawiali swoje nabożeństwa w kościołach mariawickich w Płocku i Kadzidłowej, zaś mariawici mieli możliwość spotykania się na swoich mszach w kościele ewangelickim w Krakowie. Niedawno mariawici w Mińsku Mazowieckim udostępnili swój kościół prawosławnym.

Po inauguracyjnej mszy mariawickiej w kościele luterańskim w Kutnie w Centrum Organizacji Pozarządowych odbyło się spotkanie, podczas którego zainteresowani mogli wysłuchać prelekcji dr. Krzysztofa Mazura o historii i zasadach wiary mariawityzmu.

Oba Kościoły – Starokatolicki Mariawitów i Ewangelicko-Augsburski – należą do Polskiej Rady Ekumenicznej od dnia jej utworzenia w 1946 r.


Więcej na ten temat tutaj