Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Pomoc uchodźcom to nasza odpowiedzialność

2 października 2015

Zwierzchnicy Kościołów ewangelickich w Niemczech podpisują oświadczenie w sprawie uchodźców (fot. EKD)

Zwierzchnicy Kościołów ewangelickich w Niemczech podpisują oświadczenie w sprawie uchodźców (fot. EKD)

„Nakazem humanitarnym i odpowiedzialnością wynikającą z chrześcijańskiego przykazania jest dla nas powitanie ich, przyjęcie i umożliwienie tego, by otrzymali dary przewidziane przez Boga dla całej ludzkości” – napisali o sytuacji uchodźców zwierzchnicy ewangelickich Kościołów krajowych w Niemczech w swoim oświadczeniu.

Zwierzchnicy wszystkich dwudziestu Kościołów członkowskich Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) wydali 10 września oświadczenie „O aktualnej sytuacji uchodźców”. Zwracają w nim uwagę, że miliony ludzi cierpi głód, prześladowanie i przemoc, co prowadzi ich do ucieczki do Europy. „Nakazem humanitarnym i odpowiedzialnością wynikającą z chrześcijańskiego przykazania jest dla nas powitanie ich, przyjęcie i umożliwienie tego, by otrzymali dary przewidziane przez Boga dla całej ludzkości” – podkreślono w tekście oświadczenia.

Zwierzchnicy niemieckich Kościołów ewangelickich stwierdzają, że należy zrobić wszystko, by ratować uchodźców od niebezpieczeństw, oraz przeciwstawić się środkami policyjnymi mafiom i przemytnikom gardzącym ludźmi. Podkreślają, że najskuteczniejszym środkiem przeciwdziałania zagrożeniom podczas ucieczki jest zapewnienie legalnych dróg do Europy. „Dlatego wspieramy zgodne z prawem drogi dla poszukujących ochrony i z zadowoleniem przyjmujemy dyskusje na temat prawa migracyjnego, otwierające nowe możliwości imigracji dla ludzi poszukujących pracy oraz lepszego życia” – czytamy w oświadczeniu.

Ewangeliccy duchowni wyrazili wdzięczność wszystkim ludziom, którzy zaangażowali się na rzecz szybkiego i godnego przyjęcia i zakwaterowania uchodźców. Jednocześnie zdecydowanie sprzeciwili się wszelkim formom ksenofobii, nienawiści czy rasizmu oraz wszystkiemu, co czyni społecznie akceptowalnym postawy wrogie ludziom.

Zwrócono również uwagę na przyczyny kryzysu uchodźczego: zmiany klimatyczne, wojny, prześladowania, kryzys władzy państwowej, ekstremalne ubóstwo. „W te przyczyny ucieczki także nasze społeczeństwo jest na wiele sposobów głęboko uwikłane, czy to przez globalne stosunki handlowe, dostawy broni, ale też przez styl życia wykorzystujący zasoby ziemskie. Czas na odwrócenie się od tych niesprawiedliwych stosunków” – podkreślili zwierzchnicy niemieckich Kościołów ewangelickich.


Czytaj:
pełny tekst oświadczenia „O aktualnej sytuacji uchodźców” pdf