Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Polsko-niemieckie upamiętnienie wybuchu wojny

18 kwietnia 2019 Polsko-niemieckie upamiętnienie wybuchu wojny

Komisja Kontaktów PRE–EKD odwiedziła również Bibeldorf w Rietbergu. Od lewej: ks. Dietrich Fricke (kierownik Bibeldorfu), Marta Brudny (tłumaczka), ks. Annette Kurschus, bp Jerzy Samiec, ks. Dirk Stelter, ks. Grzegorz Giemza i ks. Björn Corzilius.

 

Komisja Kontaktów Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła Ewangelickiego w Niemczech postanowiła, że z okazji 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej odbędzie się w Warszawie polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne, upamiętniające to tragiczne wydarzenie.

Komisja obradowała od 9 do 10 kwietnia w Bielefeld. Ze strony Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) w jej skład wchodzą bp Jerzy Samiec i ks. Grzegorz Giemza (prezes i dyrektor PRE). Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) reprezentują ks. Annette Kurschus (prezeska Kościoła Ewangelickiego Westfalii) oraz ks. Dirk Stelter (referent EKD ds. Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej).

Podczas obrad postanowiono, że 31 sierpnia w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie odbędzie się polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne, podczas którego upamiętniona zostanie 80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. – To nabożeństwo będzie mocnym znakiem solidarności naszych Kościołów. Chcemy razem upamiętnić cierpienia drugiej wojny światowej, rozpętanej 80 lat temu przez Niemcy, ale też podziękować Bogu za kroki pojednania, które w minionych dziesięcioleciach mogliśmy poczynić. Jedno i drugie przypomina Kościołom o ich odpowiedzialności za nasze kraje i przyszłość Europy – powiedziała ks. Kurschus.

Komisja Kontaktów Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła Ewangelickiego w Niemczech istnieje od 1974 r. Działa na rzecz pogłębiania pojednania między Polską a Niemcami. Daje też możliwość do współpracy i wymiany doświadczeń między Kościołami z obu krajów.

 

Zobacz też: Komisja Kontaktów PRE–EKD