Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Philip Potter nie żyje

1 kwietnia 2015

Philip PotterW wieku 93 lat zmarł w Lubece ks. Philip Potter, duchowny metodystyczny i trzeci sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów. Znany był m.in. z zaangażowania na rzecz sprawiedliwości, pokoju i zwalczania rasizmu na świecie.

Philip Potter urodził się w 1921 r. na Dominice. Teologię studiował na Jamajce i w Londynie. W latach 1950–1954 pełnił funkcję superintendenta metodystycznego na Haiti. Od 1960 do 1968 r. przewodniczył Światowemu Związkowi Studentów Chrześcijańskich.

Brał aktywny udział we wszystkich Zgromadzeniach Ogólnych Światowej Rady Kościołów od pierwszego w Amsterdamie (1948) do dziewiątego w Porto Allegre (2006). Na dwóch pierwszych był delegatem młodzieżowym. W ŚRK pracował w referacie młodzieżowym oraz Wydziale Misji i Ewangelizacji, którego był dyrektorem w latach 1967–1972.

W 1972 r. został wybrany na sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów. Funkcję tę pełnił do 1984 r. Za jego kadencji Komisja Wiara i Ustrój przyjęła w Limie dokument „Chrzest, Eucharystia i posługiwanie duchowne” (1982), uchodzący za największy sukces multilateralnego dialogu ekumenicznego. Metodystyczny duchowny był też zaangażowany w działania na rzecz pokoju, sprawiedliwości, rozwoju krajów Trzeciego Świata i walki z rasizmem. W ramach Programu Zwalczania Rasizmu ŚRK pomagała organizacjom antyrasistowskim, m.in. ruchom sprzeciwiającym się apartheidowi w RPA. W 1975 r. dominicki ekumenista odwiedził Polskę.

Ks. Philip Potter zmarł 31 marca w Lubece. Miał 93 lata. Pozostawił żonę Bärbel Wartenberg-Potter, emerytowaną biskupkę luterańską. Jego pierwsza żona, muzyczka Doreen Potter, zmarła w 1980 r.


Na zdjęciu ks. Philip Potter w 1972 r. (fot. Rob Mieremet / Anefo)