Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Patriarcha Bartłomiej w Polsce

20 sierpnia 2010

n17W minionym tygodniu z wizytą do Polski przybył ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I. Prawosławny hierarcha podczas swojego pięciodniowego pobytu odwiedził Warszawę, Lublin oraz Świętą Górę Grabarkę.

Patriarcha Bartłomiej przebywał w Polsce od 16 do 20 sierpnia. Po przylocie do Warszawy został przywitany w prawosławnej katedrze metropolitalnej pw. św. Marii Magdaleny. Podczas uroczystości podkreślił fakt, że Kościół Prawosławny w Polsce pomimo wielu trudnych okresów w swojej historii rozkwita.

Bartłomiej I w czasie swojego pobytu w Polsce spotkał się również z marszałkiem sejmu Grzegorzem Schetyną. W spotkaniu uczestniczył także prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski Sawa. Głównym punktem wizyty patriarchy Konstantynopola w Polsce było uczestnictwo w święcie Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce, które zbiegło się z 300. rocznicą cudu na tej górze.

Ostatniego dnia pobytu Bartłomiej I otrzymał doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W uchwale senatu uczelni o przyznaniu tego tytułu czytamy: „Jego Świątobliwość Patriarcha Bartłomiej I oddając swoje siły ofiarnej i niezwykle trudnej służbie Kościołowi, jedności wszystkich chrześcijan oraz dialogowi z innymi religiami i współczesnym światem, jest rzeczywiście Człowiekiem Dialogu i Nadziei, przekonanym, że historia jest w rękach Boga, do którego należy ostatnie słowo”. W uroczystości przyznania honorowego doktoratu wzięli również udział przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Patriarcha Konstantynopola jest już doktorem honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, a także uczelni w kilku innych krajach.

W ciągu swej pięciodniowej wizyty w Polsce Bartłomiej I odwiedził również Dom Pomocy Społecznej „Betania” w podwarszawskim Stanisławowie, wyświęcił cerkiew w Siemiatyczach oraz złożył kwiaty w byłym obozie koncentracyjnym na Majdanku. Była to czwarta oficjalna wizyta tego hierarchy w Polsce.

źródło: cerkiew.pl/KAI
fot. patriarchate.org