Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Organizacje kościelne w Pawilonie Wolontariatu w Warszawie

18 września 2011

„Wolontariat – Służba Bliźniemu” – pod takim hasłem Caritas Polska, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Eleos Kościoła Prawosławnego i ruch ATD Czwarty Świat zaprezentowały swoją działalność w Pawilonie Europejskiego Roku Wolontariatu. Przygotowano szereg debat, warsztatów i wystaw.

Pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu 2011 gościł w Warszawie od 1 do 14 września. Został ustawiony przed wejściem do Pałacu Kultury i Nauki. Codziennie, przez 14 dni, odwiedzający mogli porozmawiać z dziesiątkami wolontariuszy działającymi w tak odmiennych formach wolontariatu, jak pomoc osobom niepełnosprawnym, działalność hospicyjna, ratownicza, kulturalna czy sportowa. Organizatorem akcji było Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Komisją Europejską.

9 września swoją działalność prezentowały organizacje charytatywne związane z Kościołami. Każdy, kto tego dnia odwiedził Pawilon, mógł wziąć udział m.in. w kursie udzielania pierwszej pomocy, warsztatach „I ty możesz zostać wolontariuszem”, a także w śpiewaniu językiem migowym dla dzieci i młodzieży.

W sali debat można było wysłuchać osób, które opowiadały o swoich doświadczeniach związanych z wolontariatem, a także wziąć udział w dyskusjach na temat wolontariatu. W Pawilonie przygotowano również wystawy i projekcje filmów. Wystawa „Mój Bobrek” zaprezentowała fotografie wykonane przez dzieci z bytomskiej dzielnicy Bobrek. Zdjęcia te powstały w ramach warsztatów fotograficznych będących elementem programu „Misja uliczna”, skierowanym do dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Przypomnijmy, że wolontariat jest jednym z obszarów działalności społecznej, na które w szczególny sposób chce zwrócić uwagę Polska Rada Ekumeniczna podczas trwania prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.

__________________

Zobacz też: