Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ogólnopolska Ekumeniczna Konferencja Kobiet

26 października 2022 Ogólnopolska Ekumeniczna Konferencja Kobiet

Uczestniczki Ogólnopolskiej Ekumenicznej Konferencji Kobiet (fot. Wanda Filipek)

 

W Warszawie odbyła się Ogólnopolska Ekumeniczna Konferencja Kobiet. Uczestniczki dyskutowały o historii Światowego Dnia Modlitwy w Polsce i na świecie, a także wzięły udział w nabożeństwie według liturgii przygotowanej przez chrześcijanki z Tajwanu na ŚDM 2023.

Tegoroczna Ogólnopolska Ekumeniczna Konferencja Kobiet odbyła się 15 października w siedzibie Ewangelicznej Fundacji Przyjaciół Rodziny, tzw. „Praskiej Arki”, w Warszawie. Przygotowała ją Komisja Kobiet Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) razem z Krajowym Komitetem Światowego Dnia Modlitwy (KKŚDM).

W konferencji wzięło udział 41 kobiet z sześciu Kościołów PRE oraz przedstawicielki Kościoła Rzymsko- i Grekokatolickiego. Zabrakło wśród uczestniczek reprezentantki Kościoła Polskokatolickiego.

Reprezentacja Kościołów przedstawiała się następująco: Kościół Chrześcijan Baptystów – 2 osoby; Kościół Ewangelicko-Augsburski – 16 osób; Kościół Ewangelicko-Metodystyczny – 8 osób; Kościół Ewangelicko-Reformowany – 1 osoba; Kościół Starokatolicki Mariawitów – 3 osoby; Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny – 1 osoba oraz Kościół Grekokatolicki – 2 osoby i Kościół Rzymskokatolicki – 6 osób, a także 2 osoby z Ewangelicznej Fundacji Przyjaciół Rodziny. W tej liczbie znalazły się członkinie Komisji Kobiet PRE i Krajowego Komitetu ŚDM oraz szczególny gość konferencji – Senka Sestak Peterlin (bapt.) z Chorwacji, przedstawicielka Europy w Międzynarodowym Komitecie ŚDM.

Konferencja poświęcona była jubileuszowi 60-lecia ŚDM w Polsce, dlatego w jej pierwszej części przypomniana została historia ŚDM na świecie i w Polsce. Wspominałyśmy prekursorki tego ruchu, szczególnie te zaangażowane w ŚDM w naszym kraju. Jednak głównym punktem spotkania było nabożeństwo ŚDM 2023, którego porządek przygotowały chrześcijanki z Tajwanu. Uczestniczki modliły się słowami chrześcijanek z Tajwanu, słuchały świadectw ich wiary i śpiewały pieśni przygotowane przez tamtejsze kobiety. Nie zabrakło relacji z tegorocznych warsztatów i światowej konferencji ŚDM, które odbyły się zdalnie, a także muzyki i pieśni oraz siostrzanych rozmów w przerwach i przy posiłkach. Senka Sestak Peterlin opowiadała o swoich działaniach w Międzynarodowym Komitecie, a także o ŚDM w Chorwacji.

Nabożeństwo ŚDM w 2023 r. odbędzie się jak zawsze w pierwszy piątek marca (3 marca), tym razem pod hasłem „Usłyszałem o waszej wierze”, zaczerpniętym z Listu do Efezjan 1,15.

 

Małgorzata Platajs
Przewodnicząca Komisji Kobiet PRE