Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Nowy szef Zespołu KEP ds. Kontaktów z PRE

28 sierpnia 2020 Nowy szef Zespołu KEP ds. Kontaktów z PRE

Bp Jacek Jezierski wygłasza kazanie w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie podczas centralnego nabożeństwa Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2016 (fot. mk)

 

Bp Jacek Jezierski został wybrany na nowego przewodniczącego Zespołu ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną w rzymskokatolickiej Konferencji Episkopatu Polski. Zastąpi na tym stanowisku bp. Krzysztofa Nitkiewicza, który pełnił tę funkcję przez dwie kadencje.

Wybory miały miejsce 27 sierpnia na Jasnej Górze podczas 386. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (KEP). Biskupi dokonali wyborów do różnych gremiów Episkopatu oraz podległych mu instytucji kościelnych. Wśród nich był wybór na przewodniczącego Zespołu ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną. Dotychczasowego przewodniczącego bp. Krzysztofa Nitkiewicza, który pełnił tę funkcję przez dwie ostatnie kadencje, zastąpi bp Jacek Jezierski.

Nowy przewodniczący ma 70 lat. Studiował w Warmińskim Seminarium Duchownym, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Papieskim Instytucie Gregoriańskim w Rzymie. W 1986 r. obronił doktorat z dogmatyki. Specjalizuje się w historii teologii i ekumenizmie. Wykładał w Warmińskim Instytucie Teologicznym w Olsztynie (1983–1999), na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (1999–2013) oraz w Kolegium Teologicznym w Kaliningradzie (1993–2003).

W 1974 r. przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1994–2014 był biskupem pomocniczym w archidiecezji warmińskiej. Od 2014 r. jest biskupem elbląskim. 13 sierpnia 2020 r. papież ustanowił go administratorem apostolskim sede vacante archidiecezji gdańskiej. Jest członkiem Rady KEP ds. Ekumenizmu i przewodniczącym Zespołu ds. Dialogu z Kościołem Polskokatolickim.