Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Nowy sekretarz generalny ŚRK

28 sierpnia 2009

Komitet Naczelny Światowej Rady Kościołów wybrał nowego sekretarza generalnego tej ekumenicznej organizacji. Został nim ks. Olav Fykse Tveit z Kościoła Norwegii.

Posiedzenie Komitetu Naczelnego Światowej Rady Kościołów (ŚRK) odbywa się od 26 sierpnia do 2 września w Genewie (Szwajcaria). Moderator Komitetu, ks. dr Walter Altmann z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Brazylii, na początku obrad zwrócił uwagę na trzy główne decyzje stojące przed Komitetem: wybór nowego sekretarza generalnego ŚRK, wybór miejsca najbliższego Zgromadzenia Ogólnego ŚRK oraz kwestie związane z zarządzaniem, odpowiedzialnością i polityką kadrową. Ks. dr Samuel Kobia z Kościoła Metodystycznego w Kenii, który kończy swą kadencję na stanowisku sekretarza generalnego ŚRK, powiedział, że odwaga posiadania nadziei była głównym tematem jego osobistej „podróży ekumenicznej”. Jako sekretarz generalny ŚRK chciał, aby ruch ekumeniczny mógł inspirować nadzieję w sytuacjach, które wydawały się beznadziejne.

W czwartek, 27 sierpnia, Komitet Naczelny wybrał nowego sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów. Został nim ks. dr Olav Fykse Tveit – luterański pastor i teolog z Kościoła Norwegii. Na stanowisko to kandydował również ks. dr Park Seong-won z Kościoła Prezbiteriańskiego w Korei Południowej (pisaliśmy o tym tutaj). – Jestem przekonany, że to zadanie jest powołaniem danym od Boga. Czuję, że mamy razem wiele do zrobienia – powiedział po wyborze ks. Tveit. Zastąpi on na stanowisku sekretarza generalnego ks. Samuela Kobię, który pełnił tę rolę od 2004 r. Nastąpi to najprawdopodobniej 1 stycznia.

Ks. dr Olav Fykse Tveit ma 48 lat. Pracował jako pastor parafialny i kapelan wojskowy, a także w różnych komisjach Kościoła Norwegii. Od 2002 r. był sekretarzem generalnym Komisji Relacji Ekumenicznych i Międzynarodowych tego Kościoła. Działa w różnych gremiach międzywyznaniowych i międzyreligijnych w Norwegii – w Chrześcijańskiej Radzie Norwegii, w grupach kontaktowych Kościoła Norwegii ze społecznościami muzułmańskimi i żydowskimi, a także w Międzyreligijnej Radzie Norwegii. W Światowej Radzie Kościołów jest członkiem Komisji Plenarnej Wiara i Ustrój, a także współprzewodniczy Palestyńsko-Izraelskiemu Forum Ekumenicznemu.

Posiedzenie Komitetu Naczelnego potrwa do środy. W tym czasie wybrane zostanie miasto, w którym odbędzie się X Zgromadzenie Ogólne Światowej Rady Kościołów w 2013 r. Kandydują Pusan (Korea Południowa), Damaszek (Syria) oraz Addis Abeba (Etiopia).

Światowa Rada Kościołów zrzesza obecnie 349 Kościołów członkowskich ze wszystkich kontynentów. Wśród nich są cztery polskie Kościoły: Ewangelicko-Augsburski, Polskokatolicki, Starokatolicki Mariawitów oraz Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Polska Rada Ekumeniczna posiada status rady stowarzyszonej ze ŚRK. Najwyższą władzą ŚRK jest Zgromadzenie Ogólne, które odbywa się co 7-8 lat. Pomiędzy Zgromadzeniami organem zarządzającym ŚRK jest Komitet Naczelny, którego posiedzenia odbywają się co 12-18 miesięcy. Jego skład wybierany jest przez Zgromadzenie Ogólne. Obecnie jedynym członkiem Komitetu Naczelnego z Polski jest ks. Paweł Włodzimierz Stefanowski z Kościoła Prawosławnego. Komitet Naczelny wybiera też sekretarza generalnego, który reprezentuje ŚRK wobec Kościołów członkowskich oraz na zewnątrz, utrzymuje łączność z innymi organizacjami ekumenicznymi, przygotowuje posiedzenia Komitetu Naczelnego i Wykonawczego, kieruje pracą Centrum Ekumenicznego w Genewie. Ks. Olav Fykse Tveit będzie siódmym sekretarzem generalnym ŚRK – trzecim Europejczykiem i drugim luteraninem.

źródło: ŚRK

 

Na zdjęciu: ks. Olav Fykse Tveit podczas posiedzenia Komitetu Naczelnego ŚRK, fot. © WCC/Peter Williams

_________________________

O Światowej Radzie Kościołów i posiedzeniu Komitetu Naczelnego więcej na stronie internetowej ŚRK www.oikoumene.org