Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Nowy sekretarz generalny KKE

14 października 2015

ks. Heikki Huttunen, sekretarz generalny Konferencji Kosciolow Europejskich

ks. Heikki Huttunen (fot. Anna Julia-Pekkanen / Fińska Rada Ekumeniczna)

Ks. Heikki Huttunen z Kościoła Prawosławnego Finlandii został wybrany na nowego sekretarza generalnego Konferencji Kościołów Europejskich. Swój urząd obejmie na początku przyszłego roku.

55-letni ks. Heikki Huttunen ukończył teologię na Uniwersytecie Helsińskim. Studiował także prawosławne prawo kanoniczne, fińskie prawo wyznaniowe i teologię systematyczną. Ma bogate doświadczenie w pracy ekumenicznej. W latach 2006–2015 był sekretarzem generalnym Fińskiej Rady Ekumenicznej. Działał również na polu międzynarodowym. W latach 80. zajmował się pracą młodzieżową w Światowej Radzie Kościołów. Był też członkiem Komitetu Naczelnego tej organizacji (2006–2013). Reprezentował swój Kościół na ostatnich czterech Zgromadzeniach Ogólnych ŚRK. W Kościele Prawosławnym Finlandii pracował z multikulturową społecznością w parafii w Espoo.

Urząd sekretarza generalnego Konferencji Kościołów Europejskich obejmie 11 stycznia. Zastąpi ks. Guy’a Liagre’a, który pełnił tę funkcję tymczasowo. – Zadaniem Konferencji Kościołów Europejskich jest wspieranie i inspirowanie Kościołów w ich misji i służbie w zmieniającej się rzeczywistości, a także pomoc w wyrażaniu chrześcijańskiego punktu widzenia w wymagających tego nowych sytuacjach – powiedział ks. Huttunen.

Fiński duchowny jest żonaty i ma dwoje dzieci. Mówi po fińsku, angielsku, szwedzku, francusku i rosyjsku.

Utworzona w 1959 r. Konferencja Kościołów Europejskich jest wspólnotą 114 Kościołów tradycji anglikańskiej, prawosławnej, protestanckiej i starokatolickiej oraz 40 organizacji stowarzyszonych w całej Europie. Polska Rada Ekumeniczna współpracuje z Konferencją Kościołów Europejskich. Wszystkie Kościoły członkowskie PRE są także członkami KKE.

źródło: KKE