Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Nowy sekretarz generalny KKE

5 grudnia 2019 Nowy sekretarz generalny KKE

Jørgen Skov Sørensen (fot. Rune Lundø/CEC)

 

Konferencja Kościołów Europejskich wybrała swojego nowego sekretarza generalnego. Został nim dr Jørgen Skov Sørensen, duński teolog luterański i ekumenista. – KKE zajmuje wyjątkową pozycję pomiędzy Kościołami a szerszym społeczeństwem i z niecierpliwością czekam, gdy będę się tym zajmować – powiedział nowy lider tej ekumenicznej organizacji.

To wielka przyjemność ogłosić wybór dr. Jørgena Skova Sørensena na nowego sekretarza generalnego Konferencji Kościołów Europejskich. Jesteśmy przekonani, że poprowadzi on KKE dalej w jej wizji towarzyszenia Kościołom członkowskim i organizacjom partnerskim, aby razem pracować w nadziei i świadectwie, służyć Europie oraz propagować pokój i jedność Kościoła – powiedział 21 listopada w Brukseli prezydent tej ekumenicznej organizacji europejskiej ks. Christian Krieger.

Nowo wybrany sekretarz generalny podziękował za powołanie go na to stanowisko. – Wierzę, że chrześcijaństwo określało nasz kontynent jako taki, jaki znamy, i że to nasze dziedzictwo będzie miało znaczenie w kształtowaniu naszej wspólnej przyszłości. KKE zajmuje wyjątkową pozycję pomiędzy Kościołami a szerszym społeczeństwem i z niecierpliwością czekam, gdy będę się tym zajmować – powiedział.

Jørgen Skov Sørensen ma 55 lat. Urodził się w Kolding w Danii. Ukończył filozofię w zakresie teologii ekumenicznej na Uniwersytecie w Aarhus. Doktoryzował się z misjologii, ekumenizmu i teologii systematycznej na Uniwersytecie w Birmingham. Był sekretarzem generalnym Danmission, pracował w ośrodkach akademickich w Danii i Wielkiej Brytanii, należał do rad i zarządów kilkunastu międzynarodowych organizacji kościelnych i ekumenicznych. Mówi po angielsku, niemiecku, francusku, mandaryńsku i w językach skandynawskich.

Stanowisko sekretarza generalnego KKE obejmie w styczniu. Zastąpi o. Heikkiego Huttunena, prawosławnego z Finlandii.

Utworzona w 1959 r. Konferencja Kościołów Europejskich jest wspólnotą 114 Kościołów tradycji anglikańskiej, prawosławnej, protestanckiej i starokatolickiej oraz 40 organizacji stowarzyszonych w całej Europie. Polska Rada Ekumeniczna współpracuje z Konferencją Kościołów Europejskich. Wszystkie Kościoły członkowskie PRE są także członkami KKE.

źródło: KKE/własne

 

Zobacz też: Konferencja Kościołów Europejskich