Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Nowe porozumienie PRE z TVP

21 października 2021 Nowe porozumienie PRE z TVP

Podpisanie porozumienia przez przedstawicieli PRE i TVP

 

Polska Rada Ekumeniczna i Telewizja Polska zawarły nowe porozumienie dotyczące zasad funkcjonowania i działania Redakcji Audycji Ekumenicznych w TVP. Zgodnie z jego zapisami poszerzona zostanie oferta programów ekumenicznych w TVP.

Redakcja Audycji Ekumenicznych w TVP działa od 1997 r. Realizuje m.in. cotygodniowe reportaże na temat życia Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE), a także kilkanaście razy w roku transmisje i retransmisje nabożeństw i innych uroczystości tych Kościołów. Dotychczas działała na podstawie porozumienia z 1996 r. i kolejnych aneksów.

W związku z reorganizacją wewnętrzną Telewizji Polskiej konieczne było zawarcie nowego porozumienia określającego zasady funkcjonowania i działania Redakcji Audycji Ekumenicznych w nowej strukturze TVP. Zgodnie z nim oprócz dotychczas realizowanych programów Redakcja będzie również przygotowywać nowe. Raz w miesiącu TVP 2 pokaże magazyn ekumeniczny, który przedstawi najważniejsze wydarzenia ekumeniczne w kraju i za granicą oraz głos przedstawicieli różnych Kościołów w ważnych i aktualnych kwestiach społeczno-etycznych. Również raz w miesiącu w TVP 2 będzie można obejrzeć film dokumentalny przedstawiający historię i znaczenie w polskiej historii i kulturze wielowyznaniowości polskiego społeczeństwa. Ponadto na antenie TVP Kultura co niedziela będzie emitowane nabożeństwo jednego z Kościołów członkowskich PRE.

Nowe audycje będą nadawane od nowego roku. Magazyn ekumeniczny będzie można obejrzeć w każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 10 w TVP 2, film dokumentalny w każdy drugi czwartek miesiąca, również o godz. 10 w TVP 2, zaś nabożeństwa o godz. 8 w TVP Kultura.

Nowe porozumienie zostało zawarte 20 października w Warszawie. Ze strony Polskiej Rady Ekumenicznej podpisali je prezes bp Andrzej Malicki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny) i wiceprezes abp Abel (Kościół Prawosławny), zaś ze strony Telewizji Polskiej prezes Jacek Kurski i członek zarządu Mateusz Matyszkowicz. Obecni byli również kierowniczka Redakcji Audycji Ekumenicznych diakon Halina Radacz i dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza.

 

Zobacz też: Redakcja Audycji Ekumenicznych TVP