Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Nowa książka o mariawityzmie

10 lutego 2011

n15Nakładem wydawnictwa CB Agencja Wydawnicza ukazała się książka Stanisława Rybaka „Mariawityzm. Dzieje i współczesność”. Autor przedstawia w niej historię mariawityzmu od jego początków do czasów współczesnych.

Mariawityzm jest jedynym wyznaniem, które powstało na ziemiach polskich jako misyjny ruch odnowy moralnej w Kościele rzymskokatolickim.

Jego historia to dzieje tworzenia nowego Kościoła ze wszystkimi niezwykłymi zdarzeniami: objawienia, daremne starania o uznanie w Watykanie i u papieża, tworzenie odrębnych parafii i budowanie własnych świątyń, poszukiwania związków z innymi Kościołami, zmagania z zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Szczególnie bolesne były te wewnętrzne.

Współczesne oceny mariawityzmu, jego genezy i dziejów są w większości obiektywne. Poszerza się zainteresowanie jego istotą i misją. Kościół Starokatolicki Mariawitów jest zrzeszony w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Książka opisuje historię mariawityzmu od jego zarania do czasów współczesnych. Oparta o bogate źródła i wzbogacona ilustracjami stanowi ciekawą lekturę skierowaną do tych, którzy już zetknęli się z mariawitami lub dopiero chcą poznać ich dzieje.

_________________

Stanisław Rybak, „Mariawityzm. Dzieje i współczesność”, CB Agencja Wydawnicza, Warszawa 2011; 268 stron, sztywna oprawa, bogato ilustrowana