Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Nagrody za działalność charytatywną

3 października 2016

Gala Ubi Caritas 2016

Nagrodę Eleos dla abp. Jeremiasza odebrał Wsiewołod Konach (fot. mk)

Organizacje charytatywne czterech Kościołów przyznały swoje nagrody dla osób zaangażowanych w pomoc ludziom potrzebującym. Wśród nagrodzonych znalazł się były prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz z Kościoła Prawosławnego.

Rzymskokatolicka Caritas Polska, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego wręczyły swoje nagrody podczas Gali Ubi Caritas, która odbyła się 1 października w warszawskim Teatrze Kamienica.

Abp Jeremiasz, zwierzchnik prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) w latach 2001–2016, został nagrodzony przez Eleos Kościoła Prawosławnego w kategorii „Świadectwo miłosierdzia”. Hierarcha przez lata był organizatorem diecezjalnej działalności charytatywnej. Jego staraniami w Cieplicach koło Jeleniej Góry wybudowano Dom im. Św. Stefana, który stał się wzorcem dla późniejszych cerkiewnych domów opieki społecznej. Abp Jeremiasz był też organizatorem diecezjalnego Eleos i Ekumenicznej Stacji Opieki we Wrocławiu. Ze względów zdrowotnych laureat nie mógł osobiście odebrać nagrody. To drugi prezes PRE uhonorowany podczas tej Gali. W 2007 r. nagrodę Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego otrzymał bp Jan Szarek, pierwszy prezes tej organizacji, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce w latach 1991–2001 i prezes PRE w latach 1993–2001.

Ponadto Eleos Kościoła Prawosławnego nagrodziło za współpracę wicemarszałka województwa podlaskiego Maciej Żywno oraz uhonorowało dyplomem uznania Eleos Ośrodka Miłosierdzia Diecezji Białostocko-Gdańskiej.

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przyznała swoją nagrodę główną „Miłosiernego Samarytanina” Ewie i Adrianowi Jaschkowitzom z Krzyżowic na Śląsku. Ponadto wyróżniła Komisję diakonijną Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Św. Trójcy w Warszawie oraz wręczyła nagrody specjalne Bobowi Hulstowi z Holandii i ks. Janowi Fryderykowi Machowi z Niemiec.

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego przyznała swoją nagrodę im. bp. Jana Niewieczerzała trzem osobom z parafii reformowanej w Warszawie: Alinie Burmajster, Zsuszy Pelczarskiej i Elżbiecie Baum.

Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego nagrodził w kilku kategoriach kilkadziesiąt osób z różnych regionów Polski.

Gala Ubi Caritas zakończyła się koncertem Stanisławy Celińskiej.

mk