Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Musimy kontynuować działania ekumeniczne

12 stycznia 2023 Musimy kontynuować działania ekumeniczne

Przedstawiciele Kościołów członkowskich i prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej (fot. Michał Karski)

 

– Mam świadomość pewnego kryzysu w relacjach ekumenicznych. Jednak jestem głęboko przekonany, że musimy kontynuować nasze działania na rzecz ekumenizmu, a tym samym wypełniać nakaz Chrystusa: „aby byli jedno” – powiedział podczas Ekumenicznego Spotkania Noworocznego prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki. Dziękował też za działania na rzecz uchodźców z Ukrainy i zapewnił o modlitwie o pokój.

Ekumeniczne Spotkania Noworoczne odbywają się co roku w styczniu. Tegoroczne miało miejsce 12 stycznia w siedzibie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i zgromadziło grono osób związanych z ruchem ekumenicznym i życiem publicznym w Polsce.

Chrześcijanie są wezwani do czynienia dobra

Podczas spotkania przemówienie wygłosił prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) bp Andrzej Malicki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Już na początku odniósł się do wojny w Ukrainie. Przypomniał, że PRE wydała dwa oświadczenia w tej sprawie. Wezwała do niesienia pomocy ludziom poszkodowanym przez działania wojenne, a także jednoznacznie potępiła agresję Rosji i zaapelowała do społeczności międzynarodowej o znalezienie rozwiązania prowadzącego do pokoju. – Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim Kościołom, także tym spoza PRE, za wszelkie działania i pomoc udzieloną uchodźcom, których często przyjmowaliśmy także w naszych domach i nazywaliśmy ich po prostu gośćmi. Jestem przekonany, że jeśli będzie taka potrzeba, to nadal będziemy ich wspierać – mówił prezes PRE. Zapewnił też o modlitwie o pokój w Ukrainie i na całym świecie.

Bp Malicki mówił o wydarzeniach, które miały miejsce w działalności Polskiej Rady Ekumenicznej w minionym roku. Wspomniał również o rozpoczynającym się za kilka dni Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, i odwołał się do jego tegorocznego hasła: „Czyńcie dobro, szukajcie sprawiedliwości” (por. Iz 1,17). – Wokół nas tak wiele jest zła i niesprawiedliwości, chrześcijanie są wezwani do czynienia dobra i szukania sprawiedliwości. Żyjemy w świecie, w którym już słowa nic lub niewiele znaczą. Jezus oczekuje od swoich naśladowców, od nas, konkretów – podkreślił metodystyczny duchowny. Zachęcał też do aktywności w ruchu ekumenicznym. – Mam świadomość pewnego kryzysu w relacjach ekumenicznych. Nie czas i miejsce, abym je teraz analizował. Jednak jestem głęboko przekonany, że musimy kontynuować nasze działania na rzecz ekumenizmu, a tym samym wypełniać nakaz Chrystusa: „aby byli jedno” – przekonywał.

Na koniec prezes PRE przypomniał, że 28 stycznia będziemy obchodzić 450. rocznicę podpisania Konfederacji Warszawskiej, która zawierała gwarancję swobody wyznania w szesnastowiecznej Rzeczypospolitej. – Polska stała się pierwszym w Europie wielowyznaniowym państwem. Ważne, abyśmy o tym pamiętali, bo jest to niewątpliwie piękne dziedzictwo i wezwanie wciąż aktualne – powiedział bp Malicki.

Idziemy w jednym kierunku

Podczas Ekumenicznego Spotkania Noworocznego słowo pozdrowienia wygłosił reprezentujący kard. Kazimierza Nycza bp Tadeusz Pikus z Kościoła Rzymskokatolickiego. Podkreślił, że ekumenizm to jest bardzo dobra droga. – Idziemy w jednym kierunku, ale trochę inaczej. Natomiast wszyscy jesteśmy wyznawcami Chrystusa – powiedział. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy głos zabrał jego doradca dr hab. Marek Rymsza. Nawiązując się do sytuacji w Ukrainie przekazał trzy życzenia: sprawiedliwego pokoju, wytrwania w pomaganiu i tego, żebyśmy pamiętali, że ci, którzy walczą o swoją ojczyznę, zapewniają pokój również nam.

W Ekumenicznym Spotkaniu Noworocznym – oprócz wymienionych osób – udział wzięli zwierzchnicy i przedstawiciele pozostałych Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej: pastor Leszek Wakuła (Kościół Chrześcijan Baptystów), ks. Adam Malina i bp Waldemar Pytel (Kościół Ewangelicko-Augsburski),  bp Semko Koroza (Kościół Ewangelicko-Reformowany), ks. inf. Andrzej Gontarek (Kościół Polskokatolicki), bp Marek M. Karol Babi (Kościół Starokatolicki Mariawitów) i abp Abel (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny). Obecni byli również prorektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej ks. prof. Bogusław Milerski, dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Iga Zalisz, reprezentanci różnych Kościołów, oddziałów i komisji Polskiej Rady Ekumenicznej, ludzie nauki i mediów oraz wielu innych świeckich i duchownych zaangażowanych w dialog i ruch ekumeniczny. Spotkanie prowadził dyrektor PRE ks. Grzegorz Giemza, a śpiewał Kameralny Chór Modo Maiorum.

 

Czytaj: tekst przemówienia prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej bp. Andrzeja Malickiego

 

Fotorelacja ze spotkania

(fot. Michał Karski)