Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Modlitwa za Bliski Wschód

25 marca 2015 Modlitwa za Bliski Wschód

Ks. Olav Fykse Tveit (fot. ŚRK)


Światowa Rada Kościołów zwraca się do Kościołów członkowskich z apelem o modlitwę w niedzielę 29 marca za tych wszystkich, którzy doświadczają wojen i destabilizacji w krajach Bliskiego Wschodu. Materiały z przygotowaną na tę okazję liturgią można pobrać ze strony internetowej ŚRK.

W swoim liście do Kościołów członkowskich sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów ks. Olav Fykse Tveit pisze o okrucieństwach, jakich doświadczają ludzie w konfliktach bliskowschodnich, szczególnie w Iraku, Syrii, Libii i Egipcie: morderstwa cywilów, tortury, więzienie, konieczność ucieczki ze swoich domów. Zwraca uwagę, że szczególnie zagrożone są mniejszości etniczne i religijne, w tym chrześcijanie.

„Wiele Kościołów i chrześcijan na całym świecie dało wyraz solidarności i współczucia [ofiarom konfliktów] poprzez czuwania modlitewne, pomoc humanitarną oraz orędownictwo na rzecz sprawiedliwości i pokoju. Mimo tych wysiłków wciąż powszechne jest poczucie bezsilności i niezdolności do zmiany. Wiemy, że wielbimy Boga nadziei, w którym zawsze jest i krzyż, i zmartwychwstanie. Jako chrześcijanie jesteśmy powołani do życia w nadziei, którą daje nam Chrystus, oraz do uczynienia tego naszym świadectwem w czasach głębokiego bólu i wojny” – napisał ks. Tveit.

Światowa Rada Kościołów zwraca się do Kościołów członkowskich o modlitwę w niedzielę 29 marca za kraje Bliskiego Wschodu. Na tę okazję oferuje materiały z propozycją liturgii i modlitw. Zostały one przygotowane w językach angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim, arabskim oraz indonezyjskim. Można je pobrać tutaj.

źródło: ŚRK

Propozycja modlitwy za Bliski Wschód w języku polskim pdf