Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Modlitwa o jedność w Ekumenicznej Świątyni Pokoju

24 stycznia 2011

Około 140 osób uczestniczyło w nabożeństwie słowa, które w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło się w Ekumenicznej Świątyni Pokoju w Kielcach. Nabożeństwo celebrował Prezbiter Naczelny Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej pastor Andrzej Jeziernicki wraz z duchownymi innych wyznań.

Nabożeństwo miało miejsce 19 stycznia. Kazanie wygłosił proboszcz parafii prawosławnej św. Mikołaja w Kielcach ks. kan. Władysław Tyszuk, który nawiązał w nim do ewangelicznego motywu krzewu winnego i latorośli.

Dzięki temu, że trwamy w Chrystusowym Kościele, możemy wydawać owoce – podkreślił w rozmowie z KAI Andrzej Jeziernicki, zwierzchnik Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Polsce i zarazem pastor zboru w Kielcach.

Członkowie zboru spotykają się w tzw. Ekumenicznej Świątyni Pokoju. Jest to dawny kościół ewangelicki p.w. Trójcy Świętej, zbudowany przed 1837 r. Był wzniesiony z fundacji mieszkających w Kielcach protestantów, zapewne według projektu inżyniera miejskiego Karola Meyzera. Po II wojnie światowej obiekt był w rękach Kościoła Polskokatolickiego. Obecnie należy do Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej i jest siedzibą zwierzchnictwa tego Kościoła. Od czasu gruntownego remontu zakończonego w 2001 r., z inicjatywy prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego służy także przedstawicielom innych wyznań.

W ocenie pastora Jeziernickiego ostatni rok był lepszy dla kieleckiego zboru. – Obserwuję większe zaangażowanie wiernych starszych i młodszych jeśli chodzi o uczestnictwo w życiu religijnym. Powszechne zajmowanie się przez ludzi pracą, obowiązkami dnia codziennego spycha na margines potrzeby duchowe i jest to problem wszystkich naszych Kościołów – uważa pastor. – Dostrzegam sporo nowych twarzy podczas spotkań Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. To dobry symptom – zaznacza.

Kielecki zbór oficjalnie rozpoczął swoją działalność w 1987 r. Obecnie liczy ok. 120 osób ochrzczonych oraz dodatkowo sporą grupę dzieci i młodzieży, będących pod opieką duszpasterską. Najstarszy członek wspólnoty ma 94 lata, najmłodszy kilka miesięcy. Na Kielecczyźnie istnieją także zbory w Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach, Włoszczowie, Pińczowie.

Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej należy do nurtu Kościołów tradycji zielonoświątkowej. W Polsce został oficjalnie powołany w 1929 r. na zjeździe międzyzborowym w Starej Czołnicy koło Łucka.

źródło: KAI

________________

Czytaj więcej:

  • Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2011 – harmonogramy nabożeństw i innych spotkań ekumenicznych, materiały itp. czytaj
  • Czym jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan – idea, historia, archiwalne materiały czytaj