Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Modlitwa ekumeniczna przy Ołtarzu Europejskim

29 września 2008

Przy ołtarzu zbudowanym z kamieni pochodzących z wielu stron świata ludzie różnych wyznań modlili się o Europę.

W niedzielę, 28 września, na zboczu góry Kotarz w Szczyrku-Salmopolu (Beskid Śląski) miała miejsce pierwsza ekumeniczna modlitwa o Europę. Wzięło w niej udział kilkuset wiernych różnych wyznań – duchowni, politycy, samorządowcy, parafianie, turyści.

Modlitwa odbyła się przy nowo wybudowanym Ołtarzu Europejskim, którego pomysłodawcą jest ks. Jan Byrt z parafii ewangelicko-augsburskiej w Białej, z siedzibą w Salmopolu. Ołtarz został zbudowany z różnorodnych kamieni, pochodzących z wielu stron świata (np. ze Spitsbergenu). Wśród nich znalazły się także kawałki dwóch meteorytów.

W modlitwie ekumenicznej wzięli udział m.in. zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Paweł Anweiler, kapelan prezydenta ks. Roman Indrzejczyk oraz europarlamentarzyści Jerzy Buzek i Grażyna Staniszewska, która w czerwcu przekazała na rzecz budowy ołtarza dwa kamienie – jeden z Brukseli, drugi ze Strasburga. Uroczystość rozpoczęły góralskie trombity. Ks. Roman Indrzejczyk odczytał przesłanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i przekazał od niego dar – kielich z wygrawerowaną dedykacją. Podczas nabożeństwa śpiewał chór „Gloria” z parafii ewangelicko-augsburskiej w Skoczowie.

Ks. Jan Byrt powiedział, że chce takie ekumeniczne modlitwy organizować co roku.

źródło: ekumenizm.pl, luteranie.pl