Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Minister Szumowski odpowiada na apel liderów religijnych

30 kwietnia 2020 Minister Szumowski odpowiada na apel liderów religijnych

Minister zdrowia Łukasz Szumowski

 

– Pozwólmy na ocenę skutków uwolnienia dotychczasowych reżimów dotyczących Kościołów, związków wyznaniowych. Popatrzmy, jak to wpływa na przebieg epidemii. Nie będziemy podejmowali żadnych decyzji, dopóki nie będziemy mieli wiedzy, czy te wskaźniki rosną, maleją, czy pozostają na tym samym poziomie – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w odpowiedzi na apel liderów religijnych o korektę i doprecyzowanie przepisów, które w związku z pandemią COVID-19 ograniczają uczestnictwo w kulcie religijnym.

30 kwietnia przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej, Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Muzułmańskiego Związku Religijnego wystosowali do premiera Mateusza Morawieckiego list. Zwracają w nim uwagę, że „dla wiernych, którzy spotykają się w małych miejscach kultu, limit 1 osoby na 15 m kw. powierzchni budynku powoduje, że w nabożeństwach może uczestniczyć mniej osób niż przed zmianami”. Poprosili o rozważenie zmiany tego przepisu, a także o doprecyzowanie tego, kto z osób sprawujących kult religijny jest zwolniony z zakrywania nosa i ust (więcej o tym liście piszemy tutaj).

Tego samego dnia podczas konferencji prasowej zapytano o te postulaty ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. – Pozwólmy na ocenę skutków uwolnienia dotychczasowych reżimów dotyczących Kościołów, związków wyznaniowych. W tej chwili jedna osoba na 15 m kw. to jest w średniej wielkości kościele około 50 osób. Popatrzmy, jak to wpływa na przebieg epidemii. Nie będziemy podejmowali żadnych decyzji, dopóki nie będziemy mieli wiedzy, czy te wskaźniki, o których już wielokrotnie mówiłem, rosną, maleją, czy pozostają na tym samym poziomie – powiedział minister.

Polityk podkreślił również, że najpierw musimy mieć dane i być pewni tego, jak poprzedni etap wpłynął na zachorowalności, a potem można będzie mówić o kolejnym etapie.