Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Międzyreligijna modlitwa o zakończenie pandemii

13 maja 2020

14 maja Światowa Rada Kościołów zaprasza przedstawicieli różnych wyznań i religii do przyłączenia się do modlitwy błagalnej o zakończenie pandemii COVID-19. To wspólna inicjatywa członków Wysokiego Komitetu na rzecz Braterstwa Ludzkiego. Zachęcają do niej również papież i wielki imam al-Azhar.

Wysoki Komitet na rzecz Braterstwa Ludzkiego powstał w zeszłym roku jako odpowiedź na dokument w sprawie ludzkiego braterstwa na rzecz pokoju światowego i wspólnego życia. Podpisali go 4 lutego 2019 r. w Abu Zabi papież Franciszek i wielki imam Al-Azhar Ahmed Al-Tayyeb. Inicjatywa gromadzi reprezentujących różne religie liderów życia społeczno-kulturalnego, którzy zainspirowani dokumentem chcą działać na rzecz wzajemnego zrozumienia i pokoju.

Komitet zachęca wyznawców wszystkich religii do wspólnej modlitwy 14 maja o zakończenie pandemii COVID-19. „Każdy, skądkolwiek by pochodził, powinien zgodnie z nauczaniem swojej religii błagać Boga o wybawienie nas i całego świata z tej pandemii, aby nas uratować od tego nieszczęścia” – apeluje Komitet. Zachęca też do modlitwy o inspirację dla naukowców, by znaleźli sposób na przeciwdziałanie skutkom pandemii – zarówno zdrowotnym, ekonomicznym, jak i społecznym.

Do przyłączenia się do modlitwy zachęca ks. Ioan Sauca, p.o. sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów. – Gdy wciąż szukamy drogi w tym globalnym kryzysie zdrowotnym, jedność świata poprzez modlitwę odzwierciedla naszą gotowość do troski o siebie nawzajem. Kościoły członkowskie Światowej Rady Kościołów mogą z perspektywy swoich miejsc i tradycji wspierać się nawzajem, spojrzeć na zewnątrz na potrzeby wszystkich swoich bliźnich i umacniać naszą wspólną ludzką rodzinę – powiedział.