Strona główna > Aktualności > Małżeństwa mieszane są szansą

8 kwietnia 2014

Małżeństwa mieszane są szansą

Małżeństwa mieszane są szansą

Uczestnicy panelu: ks. prof. Jerzy Tofiluk, ks. prof. Bogusław Milerski i ks. Piotr Gaś (fot. Michał Karski)

W Warszawie odbyła się dyskusja na temat projektu dokumentu ekumenicznego dotyczącego małżeństw mieszanych wyznaniowo. – W dokumencie tym nie interes Kościoła został wyakcentowany, ale interes człowieka – mówił ks. prof. Bogusław Milerski.

Projekt dokumentu „Małżeństwo chrześcijańskie osób o różnej przynależności wyznaniowej. Deklaracja Kościołów w Polsce na początku Trzeciego Tysiąclecia” został przygotowany w ramach prac Komisji Teologicznej Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego. Obecnie projekt znajduje się w fazie konsultacji z Kościołami.

7 kwietnia w warszawskim kościele luterańskim Św. Trójcy odbyło się comiesięczne nabożeństwo ekumeniczne. Poprzedziła je dyskusja panelowa na temat tekstu dokumentu o małżeństwach mieszanych. Wzięli w niej udział autorzy dokumentu: luteranin ks. prof. Bogusław Milerski, rektor ChAT, oraz prawosławny ks. prof. Jerzy Tofiluk, rektor Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Dyskusję prowadził ks. Piotr Gaś, proboszcz miejscowej parafii.

Historię powstawania dokumentu przytoczył ks. prof. Jerzy Tofiluk. – Prace nad tekstem zaczęły się w 2006 r. – mówił. Tłumaczył, że autorzy projektu inspirowali się podobnym dokumentem przyjętym przez Kościoły we Włoszech.

Treść i strukturę dokumentu omówił ks. prof. Bogusław Milerski. – Ta deklaracja ma mieć charakter praktyczny, duszpasterski. Człowiek jest tu dowartościowany – podkreślał. Zwrócił też uwagę, że dokument został tak napisany, że każdy go może przeczytać i zrozumieć, tymczasem słabością wielu podobnych tekstów jest ich hermetyczny język.

Często się mówi, że małżeństwa mieszane to problem. W dokumencie nie lekceważymy trudności, jakie się z tym wiążą, ale mówimy też, że takie małżeństwa są szansą na zbliżenie wspólnot – zauważył rektor ChAT. Zaznaczył również, że w dokumencie nie interes Kościoła został wyakcentowany, ale interes człowieka.

Michał Karski

 

____________________

Czytaj: projekt dokumentu ekumenicznego dotyczącego małżeństw mieszanych wyznaniowo

Czytaj więcej

Wizyta delegacji EKD w Polsce

Polskę odwiedziła delegacja Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, na czele… Czytaj więcej

Kia orana! – Światowy Dzień Modlitwy 2025

W kilkunastu miejscowościach w Polsce odbyły się nabożeństwa Światowego Dnia… Czytaj więcej

Wielki post (czas pasyjny) w Kościołach Polskiej Rady Ekumenicznej

Rozpoczyna się jeden z najważniejszych okresów w życiu różnych Kościołów… Czytaj więcej