Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

100-lecie autokefalii polskiego Kościoła Prawosławnego

15 marca 2024 100-lecie autokefalii polskiego Kościoła Prawosławnego

W tym roku Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny obchodzi 100-lecie swojej autokefalii. Z tej okazji zaplanowano szereg uroczystości jubileuszowych. Autokefalię, mimo sprzeciwów patriarchatu moskiewskiego, uzyskał od Konstantynopola metropolita Dionizy, którego 64. rocznica śmierci właśnie minęła.

Chociaż początki prawosławia w Polsce sięgają okresu kształtowania się państwa polskiego, to autokefalię polski Kościół Prawosławny uzyskał dopiero w 1924 r. od patriarchatu ekumenicznego Konstantynopola. Uznały ją wówczas wszystkie Kościoły prawosławne oprócz rosyjskiego, który potwierdził ją dopiero w 1948 r.

W związku ze stuleciem swojej autokefalii Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny planuje uroczystości jubileuszowe, w tym m.in. okolicznościowe nabożeństwa, wydarzenia kulturalne i naukowe. Szczegółowy harmonogram tych wydarzeń jest dostępny tutaj.

Duże zasługi dla uzyskania autokefalii dla polskiego Kościoła Prawosławnego miał jego pierwszy metropolita – Dionizy (1976–1960). Zdołał ją uzyskać od patriarchatu ekumenicznego Konstantynopola, mimo sprzeciwów patriarchatu moskiewskiego. Przyczynił się do rozwoju Kościoła Prawosławnego w Polsce na różnych poziomach. Był też otwarty na relacje ekumeniczne. Przed drugą wojną światową brał udział w międzynarodowych konferencjach ekumenicznych. Współpracował z Kościołami ewangelickimi w ramach polskiego oddziału Światowego Związku Krzewienia Przyjaźni między Narodami za pośrednictwem Kościołów. 15 marca, w 64. rocznicę jego śmierci, nad jego grobem na warszawskim Cmentarzu Prawosławnym odprawiono uroczystą panichidę. Nabożeństwu przewodniczył obecny zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa (więcej o tej uroczystości tutaj).

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny jest jednym z siedmiu Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej.