Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ks. Semko Koroza wybrany na biskupa Kościoła reformowanego

21 maja 2022

Ks. Semko Koroza (fot. mk)

 

Ks. Semko Koroza, proboszcz Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Łodzi i przewodniczący Łódzkiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, został wybrany na nowego biskupa Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce.

Wybory nowego biskupa odbyły się 21 maja w Łodzi podczas sesji Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce. Na urząd biskupa kandydowały dwie osoby: proboszcz parafii w Łodzi ks. Semko Koroza i proboszcz parafii w Kleszczowie ks. Krzysztof Michałek-Góral. Synod wybrał na biskupa łódzkiego duchownego. Otrzymał on 30 głosów, jego konkurent 5, zaś 17 synodałów wstrzymało się od głosu.

Ks. Semko Koroza urodził się w 1965 r. W 1994 r. został ordynowany na duchownego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce. Jest proboszczem Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Łodzi i przewodniczącym Łódzkiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Urząd biskupa obejmie 8 października. Zastąpi odchodzącego na emeryturę bp. Marka Izdebskiego, który pełnił ten urząd przez dwie dziesięcioletnie kadencje.

Kościół Ewangelicko-Reformowany w Polsce jest jednym z siedmiu Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej. Nowy biskup z urzędu zasiądzie w prezydium PRE.

 

Zobacz też: Kościół Ewangelicko-Reformowany w Polsce