Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Konsultacje diakonijne na Śląsku

23 października 2019 Konsultacje diakonijne na Śląsku

 

W ramach działalności komisji diakonijnej Polskiej Rady Ekumenicznej odbyła się kolejna wizyta studyjna. Tym razem przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w PRE odwiedzili Śląsk, gdzie zapoznali się m.in. z działalnością Ewangelickiego Centrum Diakonijnego „Słoneczna Kraina”, Ewangelickiego Domu Opieki „Ostoja Pokoju” oraz urzędu miasta Katowice.

Wizyta miała miejsce od 1 do 2 października. Z działalnością „Słonecznej Krainy” w Katowicach zapoznała uczestników wizyty Bożena Polak. Placówka ta działa od 2010 r. i mieści się w budynku należącym do parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach. Obiekt służy zarówno członkom parafii, jak i mieszkańcom Katowic. Prowadzone są tam zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów z zakresu poradnictwa, terapii, aktywizacji i samopomocy. Placówka nie posiada osobowości prawnej, a z jej pomocy korzysta około 700 podopiecznych.

Po zapoznaniu się z działalnością „Słonecznej Krainy” uczestnicy wizyty mieliśmy możliwość zwiedzenia jej siedziby. Następnie odbyła się prelekcja Grzegorza Olejniczaka, pracownika Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej, który przedstawił sposoby aktywizowania ludzi wykluczonych. Po jej zakończeniu uczestnicy w ożywionej dyskusji wymieniali się swoim doświadczeniem oraz uzupełniali swoje kompetencje w prowadzonej działalności charytatywnej. Bożena Polak przedstawiła natomiast praktyczne sposoby organizowania środków pieniężnych przy pomocy internetu.

Zwieńczeniem pierwszego dnia wizyty studyjnej był koncert organowy w wykonaniu Marka Pilcha w kościele ewangelickim Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach oraz kolacja z udziałem bp. Mariana Niemca, zwierzchnika diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz przewodniczącego Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

Drugiego dnia uczestnicy wyjazdu odwiedzili Inkubator Pożytku Publicznego Miasta Katowice, gdzie spotkali się z Agnieszką Lis, Pełnomocnikiem Prezydenta Katowic ds. Organizacji Pozarządowych.

Zwiedzili również Dom Pomocy Społecznej – Ewangelicki Dom Opieki „Ostoja Pokoju”, który mieści się w starej, spokojnej dzielnicy Miechowice, na przedmieściach Bytomia. Jest to miejsce, w którym wysoko wykwalifikowany personel dokłada wszelkich starań, aby każdy senior czuł się zauważony, potrzebny i otoczony troskliwą opieką.

W spotkaniu udział wzięli duchowni oraz świeccy pracownicy Kościołów zrzeszonych w Polskie Radzie Ekumenicznej: ks. Arkadiusz Barańczuk, ks. Waldemar Dąbrowski, ks. Michał Dmitruk, ks. Grzegorz Giemza, ks. Paweł Lewicki, Marzena Matejka, Marek Masalski, ks. Dominik Miller, ks. Adam Ostapkowicz, Bożena Polak, Biruta Przewłocka-Pachnik, ks. Tomasz Stempa, Edyta Szmigiel, ks. Paweł Walczyński i ks. Ryszard Zimoń.

ks. Tomasz Stempa

 

Zobacz: komisja diakonijna Polskiej Rady Ekumenicznej