Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Konferencja o zdrowiu kobiety

10 listopada 2009

W Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą odbyła się Ogólnopolska Ekumeniczna Konferencja Kobiet, zorganizowana przez Komisję Kobiet Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Komitet Krajowy Światowego Dnia Modlitwy.

Konferencja miała miejsce od 6 do 8 listopada na terenie Ewangelickiego Ośrodka Diakonii „Tabita” w Konstancinie-Jeziornie. Wzięły w niej udział delegatki Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, a także reprezentantki Kościoła Rzymskokatolickiego i Greckokatolickiego z Komitetu Krajowego Światowego Dnia Modlitwy. Tematem spotkania było „Zdrowie kobiety”. Wybór problematyki podyktowany był doniesieniami o nie najlepszym stanie zdrowia Polek oraz słabej zgłaszalności na proponowane badania profilaktyczne czy przesiewowe. Uczestniczki konferencji to kobiety  bardzo aktywne w swoich środowiskach kościelnych i parafialnych, w działalności charytatywnej i edukacyjnej. Organizatorki konferencji pragnęły, aby mogły one podczas tegorocznego spotkania uzyskać jak największą ilość informacji na temat zagrożeń, profilaktyki, możliwości diagnostycznych. Wysłuchano trzech wykładów lekarek z warszawskiego Centrum Onkologii, które przekazały te informacje w przystępny sposób poparty prezentacją.

Niestety nie udało się połączyć konferencji z badaniami na miejscu w ramach narodowego programu profilaktyki w cytomammobusie, który ze względów technicznych nie mógł być ustawiony na terenie Ośrodka. Ale obecne lekarki udzielały porad i wskazywały na możliwości badań. Przedstawicielki Biura Badań Przesiewowych z Centrum Onkologii zapraszały na mammografie i cytologię w ramach programu w Centrum Onkologii.

Druga część konferencji poświęcona była przygotowaniom do Światowego Dnia Modlitwy w 2010 r., do którego liturgię przygotowały chrześcijanki z Kamerunu. Konferencja zakończona została nabożeństwem w kaplicy, podczas którego słowem Bożym służyła diakon Małgorzata Gaś.

Aldona Karska

Uczestniczki konferencji ekumenicznej w Konstancinie

zobacz galerię zdjęć z konferencji w Konstancinie