Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Konferencja o walce z nowotworami

10 lutego 2009

W Warszawie odbyła się konferencja „Co wiem o sobie? Co wiem o Tobie? Chcemy wygrać z rakiem”, zorganizowana przez Biuro Inicjatyw Społecznych Kancelarii Prezydenta RP. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele Kościołów i PRE.

Konferencja miała miejsce 6 lutego w Belwederze. Jej celem było przełamanie społecznego lęku przed rakiem oraz stereotypów na temat chorób nowotworowych, zwiększenie świadomości w kwestii profilaktyki oraz zmobilizowanie samorządów lokalnych do długofalowych działań na rzecz walki z rakiem. Konferencja zainaugurowała Ogólnopolską Kampanię Profilaktyki Onkologicznej Pary Prezydenckiej.

Podczas spotkania przedstawiono drastyczne statystyki dotyczące chorób nowotworowych w Polsce oraz debatowano jak te liczby zmniejszyć. Konferencję rozpoczęła projekcja fragmentu filmu „Szpital odzyskanej nadziei”. Po powitaniu gości i wystąpieniu Marii Kaczyńskiej referaty wygłosili specjaliści w dziedzinie onkologii: dr Janusz Meder („Rak głównym zabójcą ludzi w XXI wieku – wielkie wyzwanie dla samorządów lokalnych”), doc. dr hab. med. Barbara Bobek-Billewicz („Wczesne wykrywanie nie tylko raka piersi”), dr Jacek Łuczak („Rola medycyny rodzinnej w zwalczaniu chorób nowotworowych”), ks. dr Piotr Krakowiak („Otoczmy troską życie”) oraz mgr Mariola Kosowicz („Samoświadomość jako sprzymierzeniec w walce z chorobą nowotworową i jej skutkami”).

W konferencji wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, środowisk lekarskich, organizacji pozarządowych, Kościołów oraz pacjentów. Polską Radę Ekumeniczną reprezentował Michał Dmitruk z Biura PRE w Warszawie.
(md)