Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Konferencja młodzieżowa o HIV/AIDS

19 sierpnia 2008

W

Salmopolu

młodzi Europejczycy dyskutowali o problemie HIV/AIDS w świetle tematyki gender.

Od

11

do 18 sierpnia w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Salmopolu (Szczyrk) odbyło się seminarium młodzieżowe poświęcone tematowi „

Czy

problem HIV/AIDS wiąże się z tematyką gender?”. W spotkaniu wzięło udział 26 młodych Europejczyków, reprezentujących różne organizacje, wyznania i kultury. Razem starali zmierzyć się z zagadnieniem problemu HIV/AIDS w Europie.

Konferencja była częścią rozpoczętej trzy lata temu przez Ekumeniczną Radę Młodzieży w Europie (EYCE) kampanii „HIV może dotyczyć każd

ego – Młodzież Ekumeniczna Walczy z HIV/AIDS”. Kampania została zorganizowana w celu zwiększenia świadomości w walce z uprzedzeniami przez akceptację, szacunek i współczucie. EYCE zorganizowała w ostatnim czasie szkolenia na temat „HIV/AIDS i Romowie” oraz „HIV/AIDS i migrująca młodzież”.

Podczas szkolenia w Salmopolu w różnoraki sposób dyskutowano o problematyce gender. Podnoszone były zagadnienia seksualności człowieka, nadużywania narkotyków oraz przemysłu erotycznego. Goście ze społeczności Cenacolo mówili o piętnie z jakim żyją młodzi narkomani, a także o uprzedzeniach z jakimi się spotykają. Carina Wøhlk, luterańska pastor pracująca z osobami zarażonymi wirusem HIV, opowiadała o ich poczuciu winy i wstydu. Poprzez biblijne rozważanie zachęciła uczestników seminarium do zastanowienia się nad rolą Kościoła w tej kwestii.

Młodzi ludzie biorący udział w seminarium przygotowali także „zestaw narzędzi”, czyli praktyczne materiały powstałe podczas kampanii. Ten „zestaw narzędzi” zostanie wkrótce opublikowany przez EYCE i będzie zawierał wiele pomysłów do wykorzystania w pracy w różnych miejscach.

Seminarium w Salmopolu było zorganizowane przy wsparciu Światowej Federacji Luterańskiej.

źródło: EYCE