Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Kondolencje prezesa PRE po śmierci Benedykta XVI

31 grudnia 2022

„Żegnamy  człowieka wielkiej duchowości, wiary i wielkiej wiedzy. Człowieka otwartego na dialog, a jednocześnie gorliwego obrońcę wiary katolickiej” – napisał prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki po śmierci emerytowanego papieża Benedykta XVI. Wspomniał też spotkanie ekumeniczne z udziałem papieża w luterańskim kościele św. Trójcy w Warszawie.

Benedykt XVI był papieżem Kościoła Rzymskokatolickiego w latach 2005–2013. Jako pierwszy papież od XV w. zrezygnował ze swojego urzędu. Od tego czasu zamieszkał w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie i rzadko pojawiał się publicznie. Zmarł 31 grudnia w wieku 95 lat.

W 2006 r. papież Benedykt XVI odwiedził Polskę. Podczas tej pielgrzymki spotkał się w luterańskim kościele św. Trójcy w Warszawie z duchownymi i wiernymi Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Po śmierci Benedykta XVI prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego przekazał w imieniu Kościołów zrzeszonych w PRE następujące kondolencje:

 

Ze smutkiem przyjąłem informację o odejściu do Domu Ojca Jego Świątobliwości papieża Benedykta XVI.

Żegnamy  człowieka wielkiej duchowości, wiary i wielkiej wiedzy. Człowieka otwartego na dialog, a jednocześnie gorliwego obrońcę wiary katolickiej.

Pamiętamy Jego wizytę w naszym kraju i spotkanie ekumeniczne w luterańskim kościele św. Trójcy w Warszawie w 2006 r.

Łączymy się w bólu i modlitwie z całym Kościołem. Dziękując za życie Benedykta XVI, żegnamy go słowami: „Dobrą walkę stoczyłem, bieg ukończyłem, wiarę ustrzegłem. Na koniec odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który owego dnia wręczy mi Pan…” (2 Tm 4,7–8).

W imieniu Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej
bp Andrzej Malicki
Prezes