Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Kardynał Koch w PRE

13 grudnia 2014

Kard. Kurt Koch w Polskiej Radzie Ekumenicznej, WarszawaUczestnicy spotkania (fot. PRE)


O prymacie modlitwy w ruchu ekumenicznym i potrzebie współdziałania w ewangelizacji i misji mówił
przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch na spotkaniu z prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej.

Spotkanie odbyło się 9 grudnia w siedzibie Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) w Warszawie. Przybyłych przywitał prezes PRE abp Jeremiasz z Kościoła Prawosławnego, który przypomniał historię powstania Rady oraz przybliżył jej działalność.

Tekst przemówienia kard. Kurta Kocha wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali na piśmie (pobierz tekst pdf). Watykański hierarcha streścił je, podkreślając prymat modlitwy w ruchu ekumenicznym oraz potrzebę współdziałania w ewangelizacji i misji. Zwrócił też uwagę na męczenników, którzy są szczególnymi świadkami Ewangelii Jezusa Chrystusa. Podkreślił, że obecnie jest więcej męczenników niż w I w. chrześcijaństwa, a 80% ludzi represjonowanych na świecie to chrześcijanie różnych wyznań.

Po wystąpieniu watykańskiego hierarchy wywiązała się dyskusja dotycząca bieżących i ważnych spraw i problemów ruchu ekumenicznego.

Kard. Kochowi na spotkaniu towarzyszyli dominikanin o. Hyacinthe Destivelle z Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz ks. Sławomir Pawłowski.

Ze strony Polskiej Rady Ekumenicznej oprócz jej prezesa obecni byli członkowie prezydium: bp Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, bp M. Ludwik Jabłoński z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, ks. sup. Adam Malicki i ks. Edward Puślecki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, Małgorzata Platajs z Towarzystwa Biblijnego w Polsce, bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, bp Wiktor Wysoczański z Kościoła Polskokatolickiego, a także ks. Ireneusz Lukas i ks. Michał Dmitruk z biura PRE.

PRE

 ____________________

Czytaj: „Ekumenia jako udział w modlitwie arcykapłańskiej Jezusa” – pełny tekst przemówienia kard. Kurta Kocha w Polskiej Radzie Ekumenicznej: