Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Jubileusz współpracy PRE z Polskim Radiem

21 lutego 2012

Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz oraz przedstawiciele Kościołów i organizacji zrzeszonych w Radzie spotkali się z prezesem Polskiego Radia z okazji 30-lecia nadawania przez Polskie Radio nabożeństw i audycji religijnych Kościołów mniejszościowych w Polsce.

Spotkanie odbyło się 21 lutego w warszawskiej siedzibie Radia. Abp Jeremiasz wyraził przekonanie, że dobra atmosfera pracy i wręcz przyjacielskie stosunki między pracownikami Polskiego Radia i poszczególnymi Kościołami zaowocują dalszym uatrakcyjnianiem przygotowywanych programów.

Od momentu podpisania pierwszego porozumienia w sprawie nadawania przez Polskie Radio nabożeństw i audycji religijnych Kościołów mniejszościowych w Polsce ich czas antenowy zwiększył się kilkakrotnie.

Według pierwszego porozumienia Polskie Radio miało nadawać około 30 półgodzinnych audycji w ciągu roku. W tej chwili jest to 65 godzinnych nabożeństw rocznie oraz przygotowywane przez Kościoły mniejszościowe audycje religijne, takie jak serwisy informacyjne czy rozważania biblijne.

Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski podkreślił, że Polskie Radio wywiązuje się ze swoich obowiązków bardzo rzetelnie nie tylko z powodu podpisanej z Polską Radą Ekumeniczną umowy, ale także związanego z misją nadawcy publicznego obowiązku dostrzegania w życiu społeczeństwa również Kościołów mniejszościowych.

W tej chwili nabożeństwa Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej nadawane są w programie 2 Polskiego Radia w niedzielę i w dniach świąt kościelnych. Refleksje „5 minut nad Biblią” – także w programie 2 – emitowane są w soboty o 7:40, natomiast w programie 1 w każdą sobotę o 21:48 nadawany jest dziesięciominutowy serwis informacyjny „Kościoły w Polsce i na świecie”, przygotowywany przez różne Kościoły mniejszościowe w Polsce.

źródło: IAR/mch