Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Jesienny Synod luteranów

18 października 2009

W Warszawie zakończyła się jesienna sesja Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (luterańskiego) w Polsce. Podczas jej trwania wybrano nowego biskupa Kościoła, prezesa Synodu, a także zajęto się zmianami w prawie kościelnym oraz przygotowaniami do Roku Młodzieży.

Synod jest najwyższą władzą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Składa się z reprezentantów świeckich i duchownych wszystkich diecezji, biskupów oraz przedstawicieli różnych środowisk i duszpasterstw w Kościele. Zbiera się zwykle dwa razy w roku. Jego jesienna sesja odbywała się od 16 do 18 października w warszawskim Centrum Luterańskim.

Podczas obrad wybrano nowego biskupa Kościoła. Został nim ks. Jerzy Samiec, dotychczasowy prezes Synodu i proboszcz parafii w Gliwicach (pisaliśmy o tym tutaj). W związku z jego wyborem konieczne okazało się wybranie nowego prezesa Synodu oraz uzupełnienie składu rady synodalnej. Na nowego prezesa wybrano ks. Waldemara Pytla, proboszcza parafii w Świdnicy, natomiast do rady synodalnej został dokooptowany ks. Edwin Pech, proboszcz parafii w Karpaczu.

Synod zajmował się także m.in. zmianami w regulaminie obrad, przyjął uchwałę o przystąpieniu do prac nad przygotowaniem nowego Śpiewnika Pogrzebowego, uchwalił preliminarz budżetowy na rok 2010. Ostatniego dnia obrad sprawozdanie z życia Kościoła złożył bp Janusz Jagucki. Biskup-elekt ks. Jerzy Samiec przekazał informacje z działalności komisji ds. reformy działalności gospodarczej. Synod zajął się również sprawami związanymi z Rokiem Młodzieży w Kościele Ewangelicko-Augsburskim, który zgodnie z decyzją Synodu przypada na 2010 rok.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP jest członkiem Polskiej Rady Ekumenicznej od momentu jej utworzenia w 1946 r. Trzech z ośmiu prezesów PRE było duchownymi luterańskimi.

________________________

Więcej o Synodzie na stronie internetowej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego www.luteranie.pl