Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ekumeniczny maraton biblijny

30 stycznia 2011

SONY DSCW Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej odbył się ekumeniczny maraton biblijny. Rozpoczęli go zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Paweł Anweiler oraz ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła Rzymskokatolickiego bp Tadeusz Rakoczy.

Maraton miał miejsce 26 stycznia. Głośną lekturę Pisma Świętego kontynuowali nieprzerwanie przez prawie dwie godziny przedstawiciele katolicyzmu, protestantyzmu i prawosławia z Podbeskidzia i Śląska Cieszyńskiego. Lekturze kolejnych fragmentów biblijnych towarzyszył pokaz slajdów z tekstem Pisma Świętego i obrazami z nim związanymi.

Ewangelię według św. Marka odczytało w sumie 38 osób, m.in.: prezydent Bielska-Białej, urzędnicy, samorządowcy, związkowiec, policjant, strażak, duchowni katoliccy, luterańscy i zielonoświątkowy, zakonnica, aktorzy, a także mistrz olimpijski w boksie Marian Kasprzyk.

Jednym z lektorów był niewidomy, który odczytał fragmenty Ewangelii napisanej alfabetem Braille’a. Wszyscy z czytających otrzymali na koniec specjalny „Chlebek pojednania” – niewielki bochenek chleba pobłogosławiony przez biskupów dwóch wyznań.

Dyrektor Książnicy Beskidzkiej Bogdan Kocurek zwrócił uwagę, że biblioteka z natury swojej ma charakter ekumeniczny. – To miejsce spotkań ponad podziałami. Na naszych półkach znajdują się różne pozycje o różnym charakterze. Każdy tu może przyjść. Co ważne, Biblia jest tą księgą – pierwszą z pierwszych – która była gromadzona w bibliotekach na przestrzeni wieków. My się szczycimy tym, że jedną z najstarszych książek w naszych zbiorach jest egzemplarz Biblii norymberskiej z 1520 r. – mówił dyrektor.

Czytanie Ewangelii transmitowało radio diecezjalne „Anioł Beskidów”. Maraton po raz pierwszy odbył się dwa lata temu.
źródło: KAI
fot. mk