Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ekumeniczny apel o pokój na Ukrainie

25 stycznia 2022

Ks. Ioan Sauca (fot. Ivars Kupcis/WCC)

 

„Światowa Rada Kościołów ze swoimi Kościołami członkowskimi na całym świecie pilnie apeluje o pokój dla narodu ukraińskiego” – czytamy w oświadczeniu ks. Ioana Saucy, pełniącego obowiązki sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów.

Od kilku tygodni trwa kryzys związany z możliwością rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę. W pobliżu granicy z Ukrainą Rosja zgromadziła liczne oddziały wojsk. Społeczność międzynarodowa prowadzi szerokie konsultacje w sprawie przeciwdziałania ewentualnej agresji.

O pokojowe rozwiązanie tego kryzysu zaapelował w imieniu Światowej Rady Kościołów (ŚRK) ks. Ioan Sauca, pełniący obowiązki sekretarza generalnego tej ekumenicznej organizacji. „Śledząc wiadomości o szaleńczym postępie w kierunku wojny, błagamy o inną logikę niż ta oparta na geopolitycznej rywalizacji – logikę, która bierze pod uwagę śmierć i cierpienie, jakie każdy konflikt zbrojny nieuchronnie sprowadzi na dzieci, kobiety i mężczyzn na Ukrainie” – czytamy w oświadczeniu ks. Saucy.

Duchowny zapewnił o modlitwie za pokój oraz przemianę serc i umysłów na rzecz deeskalacji konfliktu i dialogu zamiast gróźb. „Lud Boży i członkowie ekumenicznej wspólnoty znajdują się po obu stronach obecnej konfrontacji. Ale nasz Bóg jest Bogiem pokoju, a nie wojny i rozlewu krwi” – podkreślił.

Światowa Rada Kościołów jest społecznością Kościołów różnych wyznań z całego świata. Zrzesza obecnie 349 Kościołów, do których należy ponad 580 mln chrześcijan z ponad 120 krajów. Jest największą organizacją ekumeniczną na świecie. Należą do niej cztery polskie Kościoły: Ewangelicko-Augsburski, Polskokatolicki, Prawosławny i Starokatolicki Mariawitów. Polska Rada Ekumeniczna ma status rady stowarzyszonej z ŚRK.

mk

 

Czytaj: pełny tekst oświadczenia ks. Ioana Saucy (EN)