Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ekumeniczny apel o odpowiedzialne zachowanie na drogach

27 października 2017

„W trosce o bezpieczeństwo na naszych drogach apelujemy o włączenie się w akcję »NIE ZABIJAJ« poprzez świadome i odpowiedzialne zachowanie i dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych” – czytamy we wspólnym apelu Policji, Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej do uczestników ruchu drogowego.

Apel został ogłoszony 27 października. Celem akcji jest przypominanie i uświadamianie kierowcom, że nieprzestrzeganie przepisów, nadmierna prędkość, alkohol to główne czynniki mające wpływ na liczbę wypadków oraz ich skutki, a także kształtowanie właściwych postaw i zachowań kierowców oraz wzmacnianie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło 3026 osób, w tym 868 pieszych, 1544 kierujących i 614 pasażerów. W ostatnich latach w Polsce widoczna jest poprawa stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jednak wciąż zbyt wielu ludzi ginie
na drogach.

Nadchodzące dni są czasem wzmożonego ruchu na drogach. Dlatego tak ważne jest świadome i odpowiedzialne zachowanie oraz życzliwość i empatia wszystkich uczestników ruchu drogowego.

To już drugi wspólny apel Policji, Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej w ostatnim czasie. Pod koniec września instytucje te apelowały razem o włączenie się w akcję „Świeć przykładem” i noszenie odblasków, co poprawia widoczność pieszych na drogach (pisaliśmy o tym tutaj).

Poniżej tekst dzisiejszego apelu

 

To MY – kierowcy, piesi, motocykliści i rowerzyści  tworzymy kulturę bezpieczeństwa na naszych drogach!

Nasze zachowanie i podejmowane decyzje, a także sposób odnoszenia się i traktowania innych na drodze mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Nieprzestrzeganie przepisów, nadmierna prędkość, alkohol to główne przyczyny wypadków. Brawura i bezmyślność na drodze często kończą się dramatem – zarówno dla poszkodowanego, jak i sprawcy zdarzenia oraz ich rodzin.

W trosce o bezpieczeństwo na naszych drogach apelujemy o włączenie się w akcję „NIE ZABIJAJ” poprzez świadome i odpowiedzialne zachowanie i dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych.

Policja
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
Polska Rada Ekumeniczna