Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ekumeniczne pozdrowienia na koniec ramadanu

2 września 2011

Sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów ks. Olav Fykse Tveit przekazał liderom społeczności muzułmańskich na całym świecie list z pozdrowieniami z okazji święta Id-al Fitr, kończącego święty w islamie miesiąc ramadan. Przywołując niedawny atak terrorystyczny w Norwegii podkreślił, że chrześcijanie i muzułmanie muszą razem działać na rzecz przeciwdziałania przemocy.

W opublikowanych 31 sierpnia pozdrowieniach lider Światowej Rady Kościołów (ŚRK) napisał, że tegoroczne święto Id-al Fitr powinno skłonić muzułmanów i chrześcijan do działania w duchu jedności oraz tworzenia sojuszy na rzecz pokoju, pojednania i sprawiedliwości.

Ks. Olav Fykse Tveit zwrócił uwagę na przemiany polityczne, jakie mają obecnie miejsce w kilkunastu krajach zamieszkałych w większości przez muzułmanów. „Jako ludzie wiary, zaangażowani w działania na rzecz sprawiedliwości, pokoju i pojednania, powinniśmy być w stanie razem pracować na rzecz ochrony godności wszystkich narodów, ich podstawowych praw człowieka oraz równego prawa dla wszystkich obywateli” – napisał w swym liście.

Sekretarz generalny ŚRK przywołał też lipcowy atak terrorystyczny w jego rodzinnym kraju – Norwegii. Odwołujący się do antyislamskich haseł 32-letni mężczyzna zamordował 77 osób w Oslo oraz na wyspie Utøya. Ks. Tveit wyraził radość, że nawet takie okropne doświadczenia mogą przyczyniać się do zacieśniania relacji między społecznościami chrześcijańskimi i muzułmańskimi. „Musimy razem działać na rzecz przeciwdziałania każdego rodzaju terroryzmu, tak jak wspólnie pracujemy w budowie inkluzywnej przyszłości opartej na dialogu i współpracy między chrześcijanami i muzułmanami ze wszystkich kontynentów” – napisał.

Lider światowej wspólnoty ekumenicznej przywołał też przesłanie majowej Międzynarodowej Ekumenicznej Konferencji Pokojowej. Czytamy w nim m.in.: „(…) pokój jest podstawową wartością we wszystkich religiach, a obietnica pokoju dotyczy wszystkich ludzi bez względu na ich tradycje i przekonania. Poprzez zintensyfikowany dialog międzyreligijny szukamy wspólnej płaszczyzny ze wszystkimi religiami światowymi” (o konferencji pisaliśmy tutaj).

źródło: ŚRK

Na zdjęciu ks. Olav Fykse Tveit (fot. ŚRK)

___________________

Pełny tekst listu ks. O.F. Tveita w języku angielskim tutaj