Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ekumeniczne modlitwy w Katyniu

8 kwietnia 2010

W Lesie Katyńskim odbyły się obchody 70. rocznicy zamordowania tam polskich oficerów. Wzięli w nich udział premierzy Polski Donald Tusk i Rosji Władimir Putin, a modlitwy zmówili przedstawiciele różnych Kościołów i religii.

Uroczystości, które miały miejsce 7 kwietnia, rozpoczęły się właśnie od ekumenicznych modlitw.

Jako pierwszy zabrał głos zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa. – Bracia i siostry, wy, którzy tu spoczywacie, mówimy wam dzisiaj: wasza najwyższa ofiara życia nie pozostała daremna, wasza przelana krew przyniosła owoce. Polska i Rosja są wolne – mówił prawosławny hierarcha. – Jako chrześcijanie wiemy, że za krzyżem zawsze przychodzi zwycięstwo i wy zmartwychwstaniecie jako zwycięzcy. Dzisiaj łącząc się w modlitwie paschalnej w tym pięknym okresie Paschy mówimy wam: Christos woskriesie, Chrystus zmartwychwstał. Głęboko wierzymy, że według wiary waszej i naszej Bóg obdarzy was wiecznym odpoczynkiem, a żywa pamięć pozostanie zachowana wśród potomnych – podkreślił metropolita. Na zakończenie odmówił modlitwę za zmarłych.

Następnie naczelny rabin Polski Michael Schudrich odmówił żydowską modlitwę za zmarłych – kadisz (opartą na Psalmach). Kolejnym mówcą był zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec. – Stojąc na tej ziemi cmentarnej, w miejscu, gdzie tak wiele mogił, chcemy wołać do naszego Zbawiciela, by dawał nam pokój i nadzieję na życie wieczne w Jego obecności – powiedział duchowny luterański. – Dlatego prosimy: dawaj nam siłę do kochania drugiego człowieka (…) i aby walczyć o pokój tutaj, na ziemi, pomiędzy narodami. Za ten pokój w Europie chcemy Tobie dziękować w imieniu Pana naszego Jezusa Chrystusa – modlił się bp Samiec.

Adam Świerblewski, wiceprzewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce, powiedział, że obecni podczas tej uroczystości przedstawiciele różnych religii łączą się w pamięci, która trwa przez pokolenia jako symbol tragedii, dowód nieludzkich działań bezdusznych systemów. – Będziemy zawsze pamiętać o tej przerażającej ofierze życia naszych rodaków, obywateli polskich różnego pochodzenia i różnej wiary, a zjednoczonych miłością do jednej ojczyzny, do Polski – podkreślił przedstawiciel muzułmanów. Na zakończenie odmówił po arabsku krótką modlitwę za zmarłych i o opiekę Bożą nad żywymi.

Jako ostatni przemawiał przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu bp Tadeusz Pikus z Kościoła Rzymskokatolickiego. Modlił się, aby Bóg dał wieczny pokój ofiarom, okazał miłosierdzie sprawcom zbrodni, a rodziny pomordowanych umacniał duchowo. – Pragniemy również w tym miejscu złożyć hołd ofiarom pochodzącym z różnych narodów, przedstawicielom różnych wyznań i religii. W minionym wieku zwolennicy ateistycznych systemów przeprowadzili swe okrutne dzieło, zmierzające do eksterminacji społeczeństw i narodów – powiedział hierarcha katolicki. Podkreślił, że w obliczu ogromu tych strasznych zbrodni, przekraczających ludzkie możliwości przebaczenia i pojednania, potrzebna jest pomoc Boża, byśmy – jak stwierdził – byli zdolni z pełnym przekonaniem powiedzieć: „Panie, nie poczytaj im tego grzechu” i mogli budować autentyczne pojednanie między narodami. I o tę pomoc musimy wspólnie prosić Boga – zaznaczył biskup, po czym zaintonował Modlitwę Pańską. Odmówiono także psalm responsoryjny.

Następnie odbył się Apel Poległych. Donald Tusk i Władimir Putin złożyli wieńce pod pomnikiem-memoriałem ku czci ofiar zbrodni komunistycznych, po czym odegrano hymny Polski i Rosji, a obaj szefowie rządów przeszli wzdłuż muru, w który wmurowane są tabliczki z imionami i nazwiskami pomordowanych.

Z kolei pod dużym prawosławnym krzyżem biskup smoleńsko-wiaziemski Teofilakt odmówił stosowną modlitwę i poświęcił miejsce pod budowę cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego, która ma stanąć tam dla upamiętnienia ofiar zbrodni. W Lesie Katyńskim i okolicach w latach masowych represji komunistycznych zginęli nie tylko Polacy, ale również Rosjanie.

Z ramienia Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w uroczystościach uczestniczył także ihumen Filip (Riabych), zastępca przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.

Na zakończenie przemówienia wygłosili premierzy Władimir Putin i Donald Tusk.

źródło: KAI, cerkiew.pl

______________

Zdjęcia z uroczystości na portalu Gazeta.pl