Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ekumeniczne kondolencje po śmierci Vaclava Havla

22 grudnia 2011

Sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów ks. Olav Fykse Tveit przekazał Ekumenicznej Radzie Kościołów w Czechach kondolencje po śmierci byłego prezydenta tego kraju Vaclava Havla.

„On pokazał, że można budować sprawiedliwość w pokojowy sposób oraz pracować dla demokracji i współżycia między narodami kultywując wartości, którymi chcemy się dzielić jako istnienia ludzkie – wartości godności każdej kobiety i każdego mężczyzny, wartości współodpowiedzialności za nas wszystkich i za przyszłość w kontekście, w którym żyjemy” – napisał o Vaclavie Havlu ks. Tveit w swoim liście kondolencyjnym skierowanym do Sandry Silnej, sekretarz generalnej Ekumenicznej Rady Kościołów w Czechach.

Lider Światowej Rady Kościołów podkreślił, że Vaclav Havel miał zasługi zarówno w doprowadzeniu do upadku systemu komunistycznego oraz żelaznej kurtyny, jak też w budowie sprawiedliwego pokoju po przełomie 1989 r.

Vaclav Havel, czeski dramaturg, pisarz i polityk, zmarł 18 grudnia. W czasach komunistycznych był najbardziej znanym czechosłowackim dysydentem. Po aksamitnej rewolucji w 1989 r. został prezydentem Czechosłowacji, a następnie Czech.

mk

________________

Czytaj: list kondolencyjny sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów (w języku angielskim)

Zobacz też: Ekumeniczna Rada Kościołów w Republice Czeskiej