Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ekumeniczne głosy o nowym papieżu

14 marca 2013

Argentyński kardynał i jezuita Jorge Mario Bergoglio został 266. papieżem Kościoła Rzymskokatolickiego. „Jako wspólnota Światowej Rady Kościołów prosimy Boga o błogosławieństwo dla nowo wybranego papieża Franciszka” – napisał w swym oświadczeniu sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów.

Po abdykacji papieża Benedykta XVI (pisaliśmy o tym tutaj) 12 marca rozpoczęło się konklawe w celu wybrania nowego biskupa Rzymu. Następnego dnia, w piątym głosowaniu kardynałowie wybrali na papieża arcybiskupa Buenos Aires i prymasa Argentyny 76-letniego kard. Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek.

„Jako wspólnota Światowej Rady Kościołów prosimy Boga o błogosławieństwo dla nowo wybranego papieża Franciszka. Modlimy się za jego zdrowie i siłę w służbie na rzecz sprawiedliwości i pokoju” – napisał w swym oświadczeniu sekretarz generalny ŚRK ks. Olav Fykse Tveit. Zwrócił też uwagę na skromny styl życia oraz wrażliwość na sprawiedliwość społeczną papieża Franciszka, co ponownie potwierdza zaangażowanie chrześcijan w działania na rzecz sprawiedliwości i pokoju.

Ks. Tveit wyraża nadzieję na bliską współpracę nowego papieża w zakresie kontynuowania dialogu ekumenicznego Kościoła Rzymskokatolickiego ze Światową Radą Kościołów. „Z radością witamy papieża z Argentyny, pierwszego papieża z Południa. Dzisiaj ogromna większość chrześcijan mieszka na Południu. Wzrost ilości chrześcijan na Południu będzie prawdopodobnie trwał dalej. Ta zmiana już miała istotny wpływ na światowe chrześcijaństwo” – czytamy w oświadczeniu sekretarza generalnego ŚRK.

Na społeczne znaczenie wyboru kard. Bergoglio na papieża zwraca również uwagę sekretarz generalny Konferencji Kościołów Europejskich ks. Guy Liagre. Wyraził on nadzieję, że papież Franciszek pomoże bardziej zbliżyć Kościół do regionów świata dotkniętych biedą.

źródło: ŚRK/CEC