Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ekumeniczne działania na rzecz kobiet

14 lipca 2015 Ekumeniczne działania na rzecz kobiet

Przedstawiciele organizacji religijnych z całego świata dyskutowali na ekumenicznym seminarium o roli religii w działaniu na rzecz praw kobiet.

Seminarium odbyło się od 7 do 10 lipca w Genewie. Jego organizatorami byli Światowa Rada Kościołów, Finn Church Aid, Światowa YWCA oraz Światowa Federacja Luterańska. W seminarium wzięli udział przedstawiciele organizacji religijnych z około dwudziestu krajów ze wszystkich kontynentów.

Podczas warsztatów uczestnicy uczyli się skutecznych sposobów egzekwowania od ich rządów brania odpowiedzialności za przestrzeganie praw kobiet zgodnie z konwencjami i rezolucjami ONZ. – Mechanizmy ONZ mogą wspierać działania instytucji ekumenicznych dotyczące sprawiedliwości płci, molestowania oraz praw związanych ze zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym – zauważyła Fulata Mbano-Moyo, odpowiedzialna w ŚRK za program „Sprawiedliwa Społeczność Kobiet i Mężczyzn”.

Leena Sorsa, koordynatorka szkolenia, zwróciła uwagę, że religie mogą dać mocne wsparcie prawom człowieka, a ich krytyczna ocena opresji kobiet jest bardzo ważna. Mówiła też o negatywnym wpływie religii w tej sprawie. – Musimy być krytyczni wobec naszych własnych obyczajów religijnych. Tradycje represywne wobec kobiet zawsze były częścią naszego życia i mieliśmy milczeć na ten temat. Jest to coś, co my, ludzie wiary, powinniśmy poddać krytycznej analizie – podkreśliła.

źródło: ŚRK