Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ekumeniczne czytanie Biblii

24 maja 2009


W Warszawie, w ramach Ekumenicznych Dni Biblijnych, Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania „Effatha” zorganizowało ekumeniczne czytanie Pisma Świętego. Przez dziesięć godzin ewangelicy, katolicy i prawosławni czytali teksty biblijne.

Spotkanie miało miejsce 23 maja w kościele księży orionistów, a jego współorganizatorem był Warszawski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej. Czytanie zakończyło się wieczornym spotkaniem ekumenicznym pt. „Biblia żywe słowo Boga”. Wieczorem odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, któremu przewodniczył bp Edward Puślecki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, a także przewodniczący Komitetu Krajowego Towarzystwa Biblijnego w Polsce oraz sekretarz Polskiej Rady Ekumenicznej.

Podczas nabożeństwa teksty biblijne odczytali przedstawiciele Kościołów Ewangelicko-Augsburskiego, Rzymskokatolickiego i Polskokatolickiego. Swoją refleksją po lekturze Biblii podzielił się z uczestnikami spotkania o. Piotr Kuszka, proboszcz greckokatolickiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Warszawie. Zwrócił on uwagę na aktualność słów Pisma Świętego. – Biblia jest żywa, także dzisiaj, w naszym życiu i codzienności. Słowo Boże dociera do nas z taką mocą, jak wtedy, gdy Jezus głosił je chodząc po ziemi – mówił.

Modlitewne spotkanie ekumeniczne zakończyło się modlitwą o pojednanie i pokój, którą odmówił ks. Jan Hause, przewodniczący Warszawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, błogosławieństwem chleba i dzieleniem się nim oraz wspólną modlitwą „Ojcze nasz”.

źródło: KAI