Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ekumeniczna współpraca polskich prawosławnych i niemieckich ewangelików

15 lipca 2022 Ekumeniczna współpraca polskich prawosławnych i niemieckich ewangelików

(fot. ks. prot. Jerzy Łukaszewicz/Sergiusz Fic)

 

W Lublinie przedstawiciele Kościoła Ewangelickiego w Środkowych Niemczech i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego podpisali porozumienie o kontynuacji współpracy ekumenicznej między tymi dwoma Kościołami.

Ze strony Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego inicjatorem relacji ekumenicznych z Kościołem Ewangelickim w Środkowych Niemczech był w 1985 r. abp Jeremiasz, nieżyjący już ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej, a w latach 2001–2016 prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE). Na mocy uchwały Soboru Biskupów z 17 marca 2020 r. polską Cerkiew w relacjach z Kościołem Ewangelickim w Środkowych Niemczech reprezentuje obecnie abp Abel, ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej i wiceprezes PRE.

Z powodu pandemii COVID-19 do podpisania umowy o kontynuacji współpracy ekumenicznej między oboma Kościołami doszło dopiero 9 lipca w Centrum Diecezjalnym prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej. W skład delegacji Kościoła Ewangelickiego w Środkowych Niemczech weszli: biskup regionalny Halle-Wittenbergii Johann Schneider, dyrektor Centrum Ekumenicznego im. Lothara Kreyssiga diakon Jens Lattke oraz referentka ds. partnerstwa i kształcenia ekumenicznego dr Judith Königsdörfer. Ze strony Kościoła Prawosławnego oprócz abp. Abla w spotkaniu uczestniczyli proboszczowie trzech parafii prawosławnych: ks. prot. Andrzej Jaroszuk (Żmigród), ks. prot. Jan Kulik (Zahorów) i ks. prot. Marcin Chyl (Sandomierz), a także Sergiusz Jaroszuk ze Żmigrodu.

Po zakończeniu oficjalnego spotkania, podczas którego podpisano umowę i wymieniono się doświadczeniami związanymi z działalnością ekumeniczną, niemieccy goście odwiedzili były obóz koncentracyjny i zagłady na Majdanku, spotkali się z uchodźcami z Ukrainy zamieszkałymi w Prawosławnym Domu Pomocy Społecznej w Lublinie oraz odwiedzili Parafię Ewangelicko-Augsburską Świętej Trójcy w Lublinie.

10 lipca przedstawiciele Kościoła Ewangelickiego w Środkowych Niemczech uczestniczyli w Boskiej Liturgii sprawowanej przez abp. Abla w lubelskiej katedrze Przemienienia Pańskiego. Po zakończonym nabożeństwie prawosławny hierarcha pozdrowił gości z Niemiec, a bp Johann Schneider pozdrowił zebranych w imieniu delegacji niemieckiego Kościoła.

na podstawie relacji ks. prot. Marcina Chyla

 

Zobacz też: