Strona główna > Aktualności > Ekumeniczna modlitwa o odpowiedzialność ekologiczną

17 listopada 2013

Ekumeniczna modlitwa o odpowiedzialność ekologiczną

Msza i modlitwa ekumeniczna zwiazana z konferencja COP19, katedra sw. Jana w Warszawie, 17 XI 2013 (fot. M. Karski)

Pozdrowienia i słowa refleksji abp. Jeremiasza w katedrze św. Jana Chrzciciela (fot. Michał Karski)

 

Bóg stworzył człowieka, aby ten dbał o stworzenie, rozwijał je, a nie niszczył. Musimy przezwyciężyć egoizm – powiedział prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz podczas modlitwy ekumenicznej związanej z odbywającą się w Warszawie Konferencją Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu.

Msza i modlitwa ekumeniczna miała miejsce 17 listopada w rzymskokatolickiej katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Liturgii przewodniczył i kazanie wygłosił kard. Kazimierz Nycz, rzymskokatolicki metropolita warszawski. Obecni byli również przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE) oraz reprezentanci religii uczestniczący w Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (tzw. COP19).

Po kazaniu intencje modlitewne odczytali reprezentanci różnych Kościołów, m.in. sekretarz zarządu PRE bp Edward Puślecki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, ks. Doroteusz Sawicki z Kościoła Prawosławnego, ks. Roman Lipiński z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, dyrektor PRE ks. Ireneusz Lukas z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Pozdrowienia i słowa refleksji przekazał prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz z Kościoła Prawosławnego. – Ze względu na nasze grzechy chorują rzeki, powietrze, lasy, gleba. Bóg stworzył człowieka, aby ten dbał o stworzenie, rozwijał je, a nie niszczył. Musimy przezwyciężyć egoizm – podkreślił prawosławny hierarcha.

Życzył uczestnikom COP19 sukcesów w ich pracy i zacytował słowa podpisanego w tym roku „Apelu Kościołów w Polsce o ochronę stworzenia”: „Bracia i Siostry, żyjąc dzisiaj, pomyślmy o jutrze. Pomyślmy o tym, że my i całe stworzenie jesteśmy powołani do życia w rzeczywistości opisanej w ostatniej księdze Biblii jako »nowe niebiosa i nowa ziemia« (Ap 21,1). Dlatego codziennie dokonujmy odpowiedzialnych wyborów oszczędzających energię i zasoby ziemi oraz szanujmy wszystko, co żyje. Nawet niewielkie, ale konsekwentne działania przyniosą ogromny skutek w ochronie całego stworzenia, które, jak czytamy w pierwszej księdze Pisma Świętego, »Bóg uczynił bardzo dobre« (por. Rdz 1,31)”. – Mam nadzieję, że zniknie wrogość między ludźmi a przyrodą i że wszyscy zwrócimy się do Jezusa Chrystusa – powiedział na koniec prezes PRE.

Elias Abramides z Kościoła Prawosławnego w Argentynie przekazał pozdrowienia w imieniu Światowej Rady Kościołów, w której jest odpowiedzialny za program dotyczący zmian klimatycznych. – Jesteśmy tutaj, by się modlić i wyrazić zaniepokojenie. Znajdujemy się w krytycznym momencie. Jako ludzie wiary nie możemy milczeć. Zmiany klimatyczne zachodzą. Musimy działać bez chwili zwłoki – podkreślił. Dodał też, że problem zmian klimatycznych jest sprawą etyki, sprawiedliwości oraz miłości do stworzenia i ludzkości.

Szczyt klimatyczny COP19 trwa do 22 listopada. W tym czasie odbędą się m.in. dwie konferencje przedstawiające religijny punkt widzenia na sprawy ekologiczne (szczegółowe informacje tutaj).

mk

 

Czytaj więcej

Stosunek Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej do ekumenizmu

Dzisiaj rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. To czas… Czytaj więcej

Spotkanie prezydenta z przedstawicielami religii i mniejszości narodowych

W Warszawie odbyło się noworoczne spotkanie prezydenta Polski z przedstawicielami… Czytaj więcej

Ekumeniczne Spotkanie Noworoczne

– Ekumenizm nie może być tylko styczniowym porywem grupy zapaleńców,… Czytaj więcej