Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ekumeniczna konferencja kobiet

25 listopada 2015 Ekumeniczna konferencja kobiet

fot. Aldona Karska


Obrady tegorocznej Ogólnopolskiej Ekumenicznej Konferencji Kobiet toczyły się wokół przygotowań do Światowego Dnia Modlitwy 2016, którego liturgię przyszykowały chrześcijanki z Kuby.

Konferencja odbyła się 21 listopada w Warszawie i została zorganizowana przez Komitet Krajowy Światowego Dnia Modlitwy (ŚDM). Wzięło w niej udział 30 kobiet z ośmiu Kościołów.

Spotkanie rozpoczęło się od pozdrowienia ks. Zbigniewa Kamińskiego, pastora warszawskiej parafii metodystycznej, który odniósł się do hasła przyszłorocznego Światowego Dnia Modlitwy: „Przyjmując dzieci, mnie przyjmujecie”. Uczestniczki konferencji przywitał również zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce ks. sup. Andrzej Malicki. Przewodnicząca Komitetu Krajowego ŚDM Joanna Kamińska zapoznała zebranych z przebiegiem konferencji.

Nowością tegorocznej konferencji były warsztaty. Małgorzata Platajs prowadziła warsztaty biblijne i opracowania liturgii od strony praktycznej, tak żeby możliwe było przeniesienie jej do własnych Kościołów i zborów. Ewa Kononienko-Pawlas przygotowała warsztaty muzyczne, których podstawą była nauka pieśni kubańskich. W ramach warsztatów kulinarnych, prowadzonych przez Szarlotę Hamerską, można było przygotować specjały kuchni kubańskiej. Joanna Kamińska poprowadziła warsztaty plastyczne, na których zdobiono świece z logo Światowego Dnia Modlitwy i wykonano techniką origami kwiaty charakterystyczne dla Kuby.

Każda z uczestniczek konferencji wybrała jeden z warsztatów i po dwóch godzinach pracy odbyła się ich prezentacja. Diakon Małgorzata Gaś opowiedziała o liturgii i jej głównym temacie – pokoju. Biblijna grupa robocza zaproponowała włączenie dzieci do liturgii ze względu na historie w niej zawarte. Warsztatowa grupa muzyczna zaśpiewała pieśni przygotowane przez kubańskie kobiety. Na koniec zaprezentowane zostały świece z ręcznie wykonanym logo ŚDM oraz kwiaty jaśminu motylnego wykonane z origami, które mogą być rozdane na początku nabożeństwa w każdym z Kościołów oraz wykorzystane do zapisania na nich swoich zobowiązań i położone na ołtarzu. Tę część konferencji zakończyła Małgorzata Rajczyba prezentacją z międzynarodowej konferencji w Niemczech, przygotowującej Światowy Dzień Modlitwy.

W drugiej części konferencji zaśpiewano wspólnie pieśni kubańskie i odprawiono nabożeństwo. W trakcie liturgii uczestniczki zostały zachęcone do uścisku i przywitania się słowami „Buenos días” oraz do wspólnego śpiewu „Pieśni pochwalnej”, która była przeplatana modlitwami kubańskich kobiet, czytanymi przez uczestniczki konferencji. Kazanie w czasie nabożeństwa wygłosiła Hanna Tranda na podstawie fragmentu z Ewangelii Marka i hasła ŚDM. Pod koniec uczestniczki złożyły osobiste zobowiązania, zapisując je na kwiatach origami. W modlitwach dziękowano za dzieci, młodzież, rodziców, ludzi starszych, wspominano też dramatyczne wydarzenia w Paryżu oraz proszono o pokój, otwartość i zmiłowanie.

Kolory flagi kubańskiej – biały, czerwony i niebieski – towarzyszyły wystrojowi sal konferencyjnych. Na koniec odbyła się wspólna kolacja, składająca się z dań kubańskich: kanapek z różnymi rodzajami sera, musztardą i kolendrą, zupy z czarnej fasoli i sałatki warzywnej z awokado, przygotowanych przez warsztatową grupę kulinarną.

Przyszłoroczny Światowy Dzień Modlitwy odbędzie się 6 marca. Następna Ogólnopolska Ekumeniczna Konferencja Kobiet będzie miała miejsce we Wrocławiu od 18 do 20 listopada 2016 r.

opr. red. na podstawie relacji
Bożeny Giemzy i Aldony Karskiej


Poniżej fotorelacja z konferencji (fot. Aldona Karska)