Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ekumeniczna Droga Światła w Łodzi

28 kwietnia 2019 Ekumeniczna Droga Światła w Łodzi

Ekumeniczna Droga Światła w Łodzi (fot. Dariusz Bruncz)

 

Ulicami Łodzi już po raz drugi przeszła Ekumeniczna Droga Światła. Na czternastu stacjach rozważania ewangeliczne wygłaszali przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich.

Ekumeniczna Droga Światła odbyła się 23 kwietnia z inicjatywy rzymskokatolickiego metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia i we współpracy w Łódzkim Oddziałem Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE). Wzięli w niej udział przedstawiciele Kościołów: Chrześcijan Baptystów, Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Metodystycznego, Ewangelicko-Reformowanego, Rzymskokatolickiego, Polskokatolickiego oraz Starokatolickiego Mariawitów.

Rozpoczęła się krótkim nabożeństwem ekumenicznym w kościele ewangelicko-reformowanym. Rozważanie wygłosił abp Grzegorz Ryś, który mówił, że trudno mówić o radości paschalnej bez wspomnienia chrześcijan zamordowanych podczas nabożeństw wielkanocnych na Sri Lance. Modlitwę zmówił bp Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, skarbnik PRE.

Następnie uczestnicy Ekumenicznej Drogi Światła wyszli na ulice Łodzi niosąc ewangeliarz. Ne kolejnych stacjach rozważania Ewangelii wygłaszali duchowni różnych wyznań, a także przedstawicielki ekumenicznej wspólnoty Chemin Neuf. Droga zakończyła się w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza.

Drogi Światła, podobnie jak Drogi Krzyżowej nie ma w tradycji ewangelickiej. Ale wspólna pieśń, wspólna modlitwa, wspólne chwalenie Boga, wspólne dawanie świadectwa to jest to, na czym wszystkim chrześcijanom, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie zależy – mówi bp Marek Izdebski.

Cieszy mnie to, że u nas w Łodzi mamy nie tylko takie momenty spotkań w gronie chrześcijan, ale że jest to już dość regularny, systematyczny kalendarz. Mówimy o następnych krokach i inicjatywach. Cieszy nas to, że wychodzimy także poza Łódź – podkreśla abp Ryś.

źródło: ekumenizm.pl/KAI

Zobacz też: Łódzki Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej

 

Fotorelacja z Ekumenicznej Drogi Światła (fot. Dariusz Bruncz)