Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Dzwony dla Aleppo

21 października 2016 Dzwony dla Aleppo

fot. Aldona Karska


W różnych kościołach na świecie biją dzwony na znak solidarności z syryjskim miastem Aleppo, dotkniętym ciężkimi działaniami zbrojnymi. Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec zachęca Kościoły w Polsce do przyłączenia się do tej akcji.

Dzwony w intencji Aleppo biją od kilku dni o godz. 17:00 w wielu kościołach na świecie. Akcja rozpoczęła się w Finlandii, zainicjował ją ks. Teemu Laajasalo, proboszcz parafii luterańskiej w Kallio (Helsinki). Wkrótce włączyły się w nią kościoły w Australii, Europie i Ameryce Północnej, poparły ją Światowa Federacja Luterańska i Światowa Rada Kościołów.

Dzwony mają symbolizować smutek i szacunek dla ofiar z Aleppo, są znakiem sprzeciwu wobec  cierpienia cywilów i znakiem solidarności z ludźmi w tym ogarniętym wojną mieście. Dzwony pokoju dla Aleppo mają nawiązywać do dzwonów podczas nabożeństw pogrzebowych. Celem akcji jest uwrażliwienie wiernych i całej opinii publicznej na tragedię Syryjczyków z Aleppo i innych części kraju.

Codziennie w konflikcie syryjskim giną cywile, w tym dzieci. Syria od 6 lat zmaga się z konfliktem zbrojnym między wojskami rządowymi a rebeliantami. Każda ze stron wspierana jest przez światowe mocarstwa. Dlatego Syryjczycy uciekają, opuszczają swoje domy, dlatego powstają kolejne obozy dla uchodźców. „Nie powinniśmy być obojętni. Jako chrześcijanie, jako naśladowcy Jezusa Chrystusa jesteśmy zobowiązani do wspierania potrzebujących do otwierania swoich oczu i uszu na ludzką krzywdę” – podkreśla Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec.

Dzwony pokoju dla Aleppo będą brzmiały do 24 października (Dzień Narodów Zjednoczonych). Bp Samiec zachęca wszystkie parafie w Polsce do włączenia się w akcję. Prosi też o wiadomość, w których kościołach zabrzmią dzwony. Informacja zostanie umieszczona na stronie internetowej www.bellsforaleppo.org, gdzie znajduje się mapa ze wszystkimi parafiami, które włączyły się w akcję.

Czytaj: list bp. Jerzego Samca zachęcający do wzięcia udziału w akcji pdf