Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Delegacja Ewangelickiego Kościoła Palatynatu z wizytą w PRE

14 października 2011

Ks. Christian Schad i abp Jeremiasz podczas spotkania w siedzibie PRE (fot. ks. Ireneusz Lukas)

Wizytę w Polsce złożyła delegacja Ewangelickiego Kościoła Palatynatu. Podczas czterodniowego pobytu goście z Niemiec spotkali się z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej, Kościoła Prawosławnego, a także złożyli hołd ofiarom zbrodni nazistowskich.

Delegacja Ewangelickiego Kościoła Palatynatu przebywała w Polsce od 6 do 9 października na zaproszenie zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolity Sawy. Na czele ośmioosobowej delegacji, którą tworzyli duchowni i świeccy, stał prezydent Kościoła ks. Christian Schad.

6 października goście z Niemiec spotkali się z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) – jej prezesem abp. Jeremiaszem oraz dyrektorem ks. Ireneuszem Lukasem. Ks. Lukas przedstawił historię i działania PRE. Po prezentacji miała miejsce dyskusja o współczesnych wyzwaniach dla Kościołów w Niemczech i Polsce.

Rozmawiano m.in. o dialogu teologicznym pomiędzy luteranizmem i prawosławiem, a także współpracy z Kościołem Rzymskokatolickim w Polsce i Niemczech. Abp Jeremiasz wskazał na długą tradycję dobrej współpracy ewangelicko-prawosławnej w Polsce, w której ważną rolę odgrywały ekumeniczne spotkania młodzieży i obozy robocze, w których uczestniczyła młodzież różnych wyznań. W rozmowie zwrócono uwagę na potrzebę pogłębienia dialogu teologicznego i ekumenicznej pracy biblijnej. Uczestnicy spotkania wyrazili przekonanie o potrzebie kontynuowania bliskiej współpracy polsko-niemieckiej.

Podczas pobytu w Polsce goście z Niemiec złożyli wizytę w ambasadzie Niemiec, a także odwiedzili Świętą Górę Grabarkę, Hajnówkę i Bielsk Podlaski.

Jednym z punktów wizyty był również Rajsk, gdzie ewangelicy z Niemiec spotkali się z mieszkańcami wsi oraz ostatnimi świadkami pacyfikacji tej miejscowości przez hitlerowców w 1942 r. W miejscowej cerkwi odbyło się nabożeństwo, a delegacja złożyła hołd ofiarom wojennych wydarzeń przy pomniku znajdującym się nieopodal wsi.

____________________

Czytaj również: relacja z wizyty na stronie internetowej Ewangelickiego Kościoła Palatynatu