Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Debata o zadaniach Kościoła w Europie

10 lutego 2023 Debata o zadaniach Kościoła w Europie

Uczestnicy debaty: Danuta Hübner, ks. Sławomir Pawłowski, ks. Rüdiger Noll, abp Antje Jackelén i ks. Grzegorz Giemza (fot. Michał Karski)

 

W Warszawie odbyła się debata „Przyszłość Europy i zadanie Kościoła”. – Potrzebujemy spotkań z tymi, którzy są inni, w ekumenizmie, na arenie międzynarodowej, ponad granicami religijnymi – podkreśliła była prymaska Kościoła Szwecji abp Antje Jackelén.

Debata odbyła się 9 lutego w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy w Warszawie w ramach cyklu „Rozmowy pod kopułą: Europa – Kościół – Ekumenia”. Wzięli w niej udział była prymaska luterańskiego Kościoła Szwecji abp dr Antje Jackelén, posłanka do Parlamentu Europejskiego prof. Danuta Hübner, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. dr Grzegorz Giemza, kierownik Wydziału dla Europy i Ekumenii Akademii Ewangelickich w Niemczech ks. Rüdiger Noll oraz sekretarz Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej ks. prof. Sławomir Pawłowski.

Abp Antje Jackelén w swym wystąpieniu zauważyła, że wiele społeczeństw jest pod wpływem pięciu toksycznych „P”: polaryzacji, populizmu, protekcjonizmu, postprawdy i patriarchatu. – Tych pięć „P” spycha takie rzeczy jak prawa człowieka i równość ze sfery uniwersalnej do partykularnej – mówiła. Przypomniała, że niektóre wartości europejskie mają korzenie religijne. Przywołując postać Lidii z Dziejów Apostolskich podkreśliła, że chrześcijańska dusza Europy narodziła się w spotkaniu z tym, co jest zaskakujące, inne, obce. – Potrzebujemy spotkań z tymi, którzy są inni, w ekumenizmie, na arenie międzynarodowej, ponad granicami religijnymi – przekonywała.

Danuta Hübner zwracała uwagę, że coraz częściej widać, że demokracja nie jest dana raz na zawsze. – Kiedyś musieliśmy ją chronić, ale dzisiaj nierzadko trzeba o nią walczyć, a to jest zupełnie inne wyzwanie – powiedziała. Zauważyła też, że ostatnio w Europie jest tyle spraw do załatwienia, że czasem są pokusy, aby odchodzić od wartości. – Od wartości nie wolno nam odejść w Europie – podkreśliła.

Ks. Rüdiger Noll mówił o Karcie Ekumenicznej i jej znaczeniu w Kościołach europejskich. Zwracał uwagę, że Karta nie jest dobrze znana w Kościołach, a jednocześnie jest to podstawowy dokument w zakresie stosunku Kościołów do Europy i ich potencjału. Mówił też, że organizacje, które przyjęły Kartę (Konferencja Kościołów Europejskich i Rada Konferencji Episkopatów Europy), myślą o jej rozszerzeniu, ponieważ pojawiły się wyzwania, na temat których należałoby rozwinąć refleksję, np. o wojnie i pokoju, migracjach czy ekologii.

Ks. Sławomir Pawłowski zwracał uwagę, że Karta Ekumeniczna powstawała w bardzo dobrym momencie w historii Europy, dużo lepszym niż obecny. Jego zdaniem warto pamiętać o tym, co widziano wtedy, gdy Karta powstawała.

Ks. Grzegorz Giemza zauważył, że chrześcijanie często narzekają na procesy sekularyzacyjne, tymczasem jest to całkiem naturalny proces. – Jeżeli wartości europejskie mają swoje korzenie w wartościach chrześcijańskich i Ewangelii, to procesy wolnościowe są naturalnym efektem wprowadzania tych wartości. Czyli żyjemy w świecie, który jest stworzony przez wartości chrześcijańskie. Nie potrafimy sobie poradzić z tym, że przymus przestaje być ważnym instrumentem w życiu kościelnym – powiedział. Zaznaczył też, że w Europie jest kryzys struktur, ale nie duchowości.

Debata została zorganizowana przez Parafię Ewangelicko-Augsburską św. Trójcy w Warszawie, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i ewangelicką Katedrę Berlińską we współpracy z Instytutem In.Europa.

mk

 

Czytaj też: Karta Ekumeniczna

 

Zapis debaty