Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Centralne nabożeństwo ekumeniczne

24 stycznia 2016 Centralne nabożeństwo ekumeniczne

fot. mk


W całej Polsce odbywają się nabożeństwa i inne spotkania ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W warszawskim kościele ewangelicko-reformowanym odbyło się nabożeństwo centralne Tygodnia.

Nabożeństwo miało miejsce 24 stycznia. Zgromadziło wiele osób, wśród nich zwierzchników kilku Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, a także duchownych innych Kościołów. Liturgię prowadził proboszcz miejscowej parafii reformowanej ks. Michał Jabłoński, śpiewał chór Modo Maiorum.

Kazanie wygłosił bp Jacek Jezierski, zwierzchnik rzymskokatolickiej diecezji elbląskiej. Nawiązując do ewangelicznej historii rozmowy Jezusa z Samarytanką, zwrócił uwagę, że mimo potencjalnego konfliktu religijnego czy etnicznego potrafili oni prowadzić dialog o rzeczach najważniejszych. – Trzeba rezygnować z martwych obyczajów, schematów i aksjomatów kościelnych, jeśli stoją one na drodze do jedności – mówił katolicki hierarcha. Podkreślił też, że ekumenia wymaga spotkań, dialogu i współpracy, ale też wspólnoty modlitwy.

W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w całej Polsce odbywają się nie tylko nabożeństwa, ale również konferencje, debaty i inne spotkania ekumeniczne. Ofiary zbierane podczas nabożeństw będą przekazane na rzecz uchodźców przebywających w obozach w krajach Bliskiego Wschodu.

mk


Poniżej fotorelacja z nabożeństwa (fot. mk)