Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Bibliobus odwiedził Polskę

27 września 2021 Bibliobus odwiedził Polskę

Bibliobus w Rudzie Śląskiej (fot. Konrad Szalbot)

 

Bibliobus – mobilna wystawa o Biblii – odwiedził dziewięć miast w Polsce. Każdy, kto zwiedził wystawę, mógł zapoznać się z historią powstawania Biblii, obejrzeć jej zabytkowe i współczesne wydania, a także samemu wydrukować fragment biblijny na prasie drukarskiej Gutenberga.

Bibliobus to projekt niemieckiej organizacji BibelMobil. Do Polski przyjechał z inicjatywy Towarzystwa Biblijnego w Polsce i Polskiej Rady Ekumenicznej. od 1 do 15 września odwiedził dziewięć miast: Wołczyn, Rudę Śląską, Katowice, Nowy Sącz, Kielce, Radom, Żyrardów, Warszawę i Toruń.

Celem projektu jest przybliżanie przesłania Biblii. Aby to umożliwić przebudowano piętrowy autobus miejski, dawniej jeżdżący ulicami Berlina. Na dolnym poziomie zorganizowano wystawę o Biblii, przygotowaną z perspektywy ekumenicznej, a także stoisko z książkami Towarzystwa Biblijnego w Polsce. Na górnym poziomie znajduje się mała sala na 25 osób, w której można przeprowadzić wykład lub  zorganizować  warsztaty.

Przed autobusem ustawiona została ręczna prasa drukarska Gutenberga. Zwiedzający mieli okazję zapoznać się z historią i ciekawostkami dotyczącymi Biblii, obejrzeć jej przekłady w wielu językach, a także zobaczyć jej najmniejsze wydanie na świecie.

 

Fotorelacja (fot. Konrad Szalbot, Michał Karski)