Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Bądź widoczny – noś odblaski

24 września 2020

Inauguracja czwartej edycji akcji „Świeć przykładem”. Od lewej: rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka i dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza (fot. Michał Karski)

 

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Sekretariat Konfederacji Episkopatu Polski oraz Polska Rada Ekumeniczna rozpoczynają czwartą edycję akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć przykładem”. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i ograniczenie liczby ofiar wypadków drogowych.

– Każda tragedia na drodze jest tragedią i osoby poszkodowanej, i jej rodziny. Noszenie odblasków to nie obciach, ale troska o innych, kwestia odpowiedzialności za innych – przekonywał dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza podczas inauguracji tegorocznej edycji akcji „Świeć przykładem”, która miała miejsce 24 września w warszawskiej siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.

Akcja od trzech lat jest prowadzona wspólnie przez Policję, Konferencję Episkopatu Polski i Polską Radę Ekumeniczną. Jej celem jest przypomnienie i uświadomienie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Bądź widoczny!”. Policja podkreśla, że nosząc odblaski można znacząco podnieść bezpieczeństwo na polskich. Noszenie odblasków poza terenem zabudowanym jest obowiązkiem pieszych przez cały rok, ale szczególnie w okresie jesienno-zimowym jest to ważne ze względu na krótszy dzień i słabszą widoczność.

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka dziękował Kościołom za włączenie się do akcji i zwracał uwagę na jej skuteczność. – Od czterech lat odnotowujemy spadek ofiar śmiertelnych na polskich drogach – powiedział podczas inauguracji tegorocznej akcji. W tym roku, w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r., jest o 120 ofiar śmiertelnych mniej. Insp. Ciarka podkreślał nie tylko obowiązek noszenia odblasków, ale też wskazywał na jego zalety.

– Żyjemy w różnych miejscach, nie zawsze dobrze oświetlonych i praktyka dowodzi, że często osoby udające się do kościoła wieczorem lub wczesnym rankiem nie są dobrze widoczne. Dlatego bardzo zachęcamy do noszenia odblasków – mówił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

mk